Sobota 18. ledna 2020svátek má Vladislav 0 °C déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nečas promluvil: Odposlechy jen dehonestují. Intimnosti mají být tabu

Jana Nagyoví odchází s Petrem Nečasem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jana Nagyoví odchází s Petrem Nečasem. | foto: MAFRA- Dan Materna

PRAHA Cíl většiny zveřejňovaných odposlechů je jediný: dehonestovat ty, kterých se týkají. Bývalý premiér Petr Nečas to řekl v debatě o právu veřejných osob na soukromí. Nečas tvrdí, že by měla existovat nepřekročitelná tabu, která budou novináři respektovat. Ať už jde o zdravotní stav nebo sexuální orientaci.

Petr Nečas v pátek vystoupil na konferenci, která se zabývala regulací českých médií. Hovořilo se i o odposleších. Před pár dny přitom deník MF Dnes zveřejnil nahrávky, které se týkaly Nečase samotného.

Vůči novinářům byl expremiér hodně kritický. "Nevěřím tomu, že jsou média hlídací pes demokracie a záruka svobody projevu. Pokud jsou někoho hlídacím psem, tak ekonomických a politických zájmů svých majitelů," prohlásil Nečas. A jako příklad uvedl vydavatelství MAFRA, které vlastní ministr financí Andrej Babiš (ANO) a do kterého spadá i server Lidovky.cz či Lidové noviny.

Chvála kauze Grossův byt

Stejně tak zpochybnil význam současné investigativní novinařiny. "Nevěřím v její čistotu a přínos," řekl bývalý premiér. "Za posledních 20 let znám jediný výsledek skutečné investigativní práce - a to je případ bytu pana premiéra Grosse," uvedl Nečas.

ČTĚTE TAKÉ:

Naopak 99 procent všech kauz má podle něj společné to, že slouží konkrétním zájmům. "O všech investigativních bombách se vždy v podnikatelsko-politickém prostředí mluvilo měsíce dopředu. Jenom se čekalo, kde se to uplatní, v kterém konkrétním médiu," tvrdí expremiér.

Nevyhl se ani aktuálnímu mediálnímu tématu - zveřejňování odposlechů. "Jsem hluboce přesvědčen o tom, že drtivá většina všech odposlechů má apriorní cíl dehonestovat lidi, kterých se týkají," prohlásil Nečas. Jsou zásahem do soukromí a navíc jim podle Nečase nelze rozumět, když lidé neznají kontext ani obsah souvisejících rozhovorů. "Je třeba se zamýšlet. Zabývat se tím, komu to slouží. Kdo a proč to tam dal," vyzval Nečas.

Intimnosti do spisu nepatří, míní Nečas

Svou nelibost vyjádřil i k využívání intimních rozhovorů, které zachytí odposlechy. Jako příklad uvedl kauzu Rath. "Není možné, aby policisté a státní zástupci vědomě vložili do spisu větu obžalovaného Petra Kotta - 'Teď si oholím ptáka a půjdu na to'. Tato věta má nulovou trestně právní relevanci," uvedl expremiér.

K TÉMATU:

Dodal, že to mělo jediný cíl: dehonestovat Kottovu osobní důstojnost a vytvářet na něj psychický tlak. Zveřejnění tohoto výroku v médiích jakýkoli veřejný zájem postrádalo, míní Nečas. 

Opomněl ale zmínit, že odposlech zmiňující Kotovy intimní partie zazněly u soudu a na přehrání kompletních záznamů trvali advokáti souzených. A jak je již všeobecně známo, David Rath postavil svou obhajobu na tvrzení, že policie s odposlechy manipulovala. Pro obžalobu byl odposlech cenný tím, že Kott poprvé zmiňoval částku, kterou přivezl z předcházející schůzky. "Přijedu domů, spočítám 12 mega a voholim si ptáka," zněla kompletní věta.

Nepřekročitelná tabu

Nečas uznal, že veřejní činitelé musí počítat s dramaticky nižší ochranou soukromí, ale zároveň podle něj musí existovat nepřekročitelná tabu. "Mám-li to říct velmi otevřeně, jsou to otázky smrti, otázky zdravotního stavu, a také otázky intimního sexuálního života, například sexuální orientace," míní Nečas.

Expremiérovi ale oponovala Eliška Holubová z Právnické fakulty. "Co v okamžiku, kdy se nám ta intimní role a veřejná role dostanou do střetu? Kdy ten člověk má s někým intimní poměr a zasahuje to do věcí veřejného zájmu?" položila řečnické otázky. Nepřímo tak odkázala na jeho vztah s Janou Nagyovou, nyní Nečasovou.

Nečas ale nechtěl o  kauze své manželky hovořit. Poznamenal pouze, že zveřejňování odposlechů v době, kdy je případ teprve ve fázi přípravného řízení, považuje za kriminální čin. "Protože narušuje právo občana na nestranný a férový proces."

EXKLUZIVNĚ NA SERVERU LIDOVKY.CZ: ODPOSLECHY OD MYŠÁKA

Bývalý premiér byl nedávno vystaven zveřejnění odposlechů jeho současné manželky a dříve šéfky svého kabinetu Jany Nagyové. Jejich soukromé hovory se prolínaly s debatami o politice a ukazovaly na vliv, jaký měla Nagyová v důležitých otázkách státní správy. Prosazovala například konkrétní osobu do čela Nejvyššíh okontrolního úřadu. Nečas v hovorech Nagyovou oslovoval mazlivě a odposlechy odhalily i jejich drobné partnerské neshody.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

ROZHOVOR: Rozvod si můžete zjednodušit s pomocí mediátorky
ROZHOVOR: Rozvod si můžete zjednodušit s pomocí mediátorky

V současné době se zdá, že udržet si manželský vztah, je stále těžší. Pokud je rozvod nevyhnutelný, pomoci může mediace. Tou se zabývá Mgr. Eva Vaňková, která působí jako rozvodová mediátorka a advokátka.