Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nečas promluvil: Odposlechy jen dehonestují. Intimnosti mají být tabu

Česko

  14:00aktualizováno  16:22
PRAHA - Cíl většiny zveřejňovaných odposlechů je jediný: dehonestovat ty, kterých se týkají. Bývalý premiér Petr Nečas to řekl v debatě o právu veřejných osob na soukromí. Nečas tvrdí, že by měla existovat nepřekročitelná tabu, která budou novináři respektovat. Ať už jde o zdravotní stav nebo sexuální orientaci.

Jana Nagyoví odchází s Petrem Nečasem. foto: MAFRA- Dan Materna

Petr Nečas v pátek vystoupil na konferenci, která se zabývala regulací českých médií. Hovořilo se i o odposleších. Před pár dny přitom deník MF Dnes zveřejnil nahrávky, které se týkaly Nečase samotného.

Vůči novinářům byl expremiér hodně kritický. "Nevěřím tomu, že jsou média hlídací pes demokracie a záruka svobody projevu. Pokud jsou někoho hlídacím psem, tak ekonomických a politických zájmů svých majitelů," prohlásil Nečas. A jako příklad uvedl vydavatelství MAFRA, které vlastní ministr financí Andrej Babiš (ANO) a do kterého spadá i server Lidovky.cz či Lidové noviny.

Chvála kauze Grossův byt

Stejně tak zpochybnil význam současné investigativní novinařiny. "Nevěřím v její čistotu a přínos," řekl bývalý premiér. "Za posledních 20 let znám jediný výsledek skutečné investigativní práce - a to je případ bytu pana premiéra Grosse," uvedl Nečas.

ČTĚTE TAKÉ:

Naopak 99 procent všech kauz má podle něj společné to, že slouží konkrétním zájmům. "O všech investigativních bombách se vždy v podnikatelsko-politickém prostředí mluvilo měsíce dopředu. Jenom se čekalo, kde se to uplatní, v kterém konkrétním médiu," tvrdí expremiér.

Nevyhl se ani aktuálnímu mediálnímu tématu - zveřejňování odposlechů. "Jsem hluboce přesvědčen o tom, že drtivá většina všech odposlechů má apriorní cíl dehonestovat lidi, kterých se týkají," prohlásil Nečas. Jsou zásahem do soukromí a navíc jim podle Nečase nelze rozumět, když lidé neznají kontext ani obsah souvisejících rozhovorů. "Je třeba se zamýšlet. Zabývat se tím, komu to slouží. Kdo a proč to tam dal," vyzval Nečas.

Intimnosti do spisu nepatří, míní Nečas

Svou nelibost vyjádřil i k využívání intimních rozhovorů, které zachytí odposlechy. Jako příklad uvedl kauzu Rath. "Není možné, aby policisté a státní zástupci vědomě vložili do spisu větu obžalovaného Petra Kotta - 'Teď si oholím ptáka a půjdu na to'. Tato věta má nulovou trestně právní relevanci," uvedl expremiér.

K TÉMATU:

Dodal, že to mělo jediný cíl: dehonestovat Kottovu osobní důstojnost a vytvářet na něj psychický tlak. Zveřejnění tohoto výroku v médiích jakýkoli veřejný zájem postrádalo, míní Nečas. 

Opomněl ale zmínit, že odposlech zmiňující Kotovy intimní partie zazněly u soudu a na přehrání kompletních záznamů trvali advokáti souzených. A jak je již všeobecně známo, David Rath postavil svou obhajobu na tvrzení, že policie s odposlechy manipulovala. Pro obžalobu byl odposlech cenný tím, že Kott poprvé zmiňoval částku, kterou přivezl z předcházející schůzky. "Přijedu domů, spočítám 12 mega a voholim si ptáka," zněla kompletní věta.

Nepřekročitelná tabu

Nečas uznal, že veřejní činitelé musí počítat s dramaticky nižší ochranou soukromí, ale zároveň podle něj musí existovat nepřekročitelná tabu. "Mám-li to říct velmi otevřeně, jsou to otázky smrti, otázky zdravotního stavu, a také otázky intimního sexuálního života, například sexuální orientace," míní Nečas.

Expremiérovi ale oponovala Eliška Holubová z Právnické fakulty. "Co v okamžiku, kdy se nám ta intimní role a veřejná role dostanou do střetu? Kdy ten člověk má s někým intimní poměr a zasahuje to do věcí veřejného zájmu?" položila řečnické otázky. Nepřímo tak odkázala na jeho vztah s Janou Nagyovou, nyní Nečasovou.

Nečas ale nechtěl o  kauze své manželky hovořit. Poznamenal pouze, že zveřejňování odposlechů v době, kdy je případ teprve ve fázi přípravného řízení, považuje za kriminální čin. "Protože narušuje právo občana na nestranný a férový proces."

EXKLUZIVNĚ NA SERVERU LIDOVKY.CZ: ODPOSLECHY OD MYŠÁKA

Bývalý premiér byl nedávno vystaven zveřejnění odposlechů jeho současné manželky a dříve šéfky svého kabinetu Jany Nagyové. Jejich soukromé hovory se prolínaly s debatami o politice a ukazovaly na vliv, jaký měla Nagyová v důležitých otázkách státní správy. Prosazovala například konkrétní osobu do čela Nejvyššíh okontrolního úřadu. Nečas v hovorech Nagyovou oslovoval mazlivě a odposlechy odhalily i jejich drobné partnerské neshody.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat