Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Co Česko zavádí, to jiní omezují

Česko

BUDAPEŠŤ/PRAHA Doba, kdy středoevropští politici pokládali penzijní fondy za všemocný lék na starosti s důchody, je pryč. Zatímco česká vláda se svojí důchodovou reformou snaží zapojit do penzijního systému soukromé fondy a vyvolat stav, kdy si v nich Češi budou s podporou státu masivně spořit, okolní státy tyto systémy omezují.

Nejdále v tomto směru postoupilo Maďarsko Viktora Orbána, které fakticky znárodnilo prostředky, které si Maďaři léta spořili na své důchody v soukromých penzijních fondech. „Pouze stát může garantovat důstojné důchody,“ nechal se slyšet pravicový premiér Orbán. Maďarsko díky tomuto kroku získalo peníze na financování svého dluhu. Odhady hovoří o asi deseti miliardách eur, které budou použity na sanování maďarského státního dluhu (od roku 2014 má klesnout z 80 % HDP na 70 %), ale z části zřejmě půjdou i na snížení aktuálního schodku rozpočtu.

I ti ekonomové, kteří Orbánův krok (po právu) tvrdě kritizují, však připouštějí, že odvody do soukromých fondů vytvářely obrovský schodek na maďarském státním penzijním účtu. Přechod z průběžného systému na vícepilířový, částečně privátní systém, je totiž velmi drahý.

Přesvědčuje se o tom Slovensko, které dělí odvody na penze v poměru 9 % ku 9 %. Byť druhá Dzurindova vláda věnovala na rozjezd sto miliard korun z obří privatizace Slovenského plynárenského průmyslu, má dnes Slovensko s financováním dobíhajícího průběžného systému velké potíže. Podobné je to i v Polsku.

Slováci kvůli tomu umožnili části pojištěnců odchod zpět do průběžného systému. Poláci zmenšili část odvodů, která se přesměrovává do penzijních fondů. Podobně postupují i jiné země regionu.

Autor: