Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Co drží na uzdě plankton

Česko

Čeští vědci pomohli objasnit, jak drobné mořské organismy řeší nedostatek živin

Zatímco lidská civilizace má stát na ramenech obrů z dob minulých, ve většině ekosystému platí opak. Všichni stojí na tělech těch nejmenších.

Velmi zřetelně se to projevuje v pozemských oceánech, ve kterých základ potravní pyramidy tvoří mikroskopické řasy a sinice, které vytvářejí potravu pro všechny ostatní mořské organismy.

Pro svou důležitost v ekologii oceánů se drobní „dělníci moře“ stali předmětem zájmu řady vědců. Jednou ze základních zatím nezodpovězených otázek je, co určuje a omezuje růst mořského fytoplanktonu. Přesněji řečeno, které živiny nejvíce limitují jeho růst.

Mořští biologové jsou v této otázce rozděleni na dva hlavní tábory. Jedna skupina považuje za hlavní živinu určující množství života v oceánech dusík, druhá fosfor.

Studie uveřejněná dnes v časopise Nature přináší na tuto problematiku zcela nový pohled. Mezinárodní vědecký tým složený z amerických, francouzských a českých vědců se zaměřil na dvě oblasti světového oceánu velmi chudé na živiny; Sargasové moře a oblast jižního Pacifikumezi Velikonočním ostrovem a pobřežím Chile. Podle jejich zjištění se zdá, že skutečnost je pestřejší, než se obě hlavní skupiny domnívaly.

K velkému překvapení vědců se totiž ukázalo, že mikroorganismy odebrané v těchto dvou oblastech vykazují zcela odlišné složení svých buněčných membrán. Konkrétně se jednalo o tzv. fosfolipidy, což jsou látky chemicky podobné tukům.

Zatímco vzorky z jižního Tichomoří obsahovaly poměrně běžné formy fosfolipidů. V organismech odebraných v Sargasovém moři se objevovalo značné množství neobvyklých forem lipidů neobsahujících fosfor. Fytoplankton v Sargasovém moři se tvorbou těchto náhražkových lipidů zřejmě vypořádává s velmi omezeným přísunem fosforu, který potřebují především pro syntézu DNA.

Získané výsledky jasně dokazují, že jsou různé oblasti světového oceánu limitovány odlišnými živinami, dodává Michal Koblížek z -Mikrobiologického ústavu Akademie věd ČR v Třeboni, který se na výzkumu podílel. V jižním Tichomoří je rozvoj fytoplanktonu omezen přísunem vázaného dusíku, kdežto v Sargasovém moři nedostatkem fosforu.

Vytváření náhražkových „bezfosforových“ forem lipidů navíc představuje zajímavý příklad evoluční adaptace, kterou se mořské organismy přizpůsobily velmi obtížným podmínkám volného oceánu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!