Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Co je to blob? Příšera z hororu

Česko

  11:13
PRAHA - Neexistuje den, aby to slovo nezaznělo v televizi, v rádiích či se neobjevilo v novinách: BLOB. Kde se to slovo vzalo a proč se používá právě ve spojitosti s Kaplického novou knihovnou?

Blob foto: Reprofoto

Odpověď je poměrně jednoduchá. Slůvko „blob“ pochází z angličtiny. Označuje se jím „kapka“, „hrudka“, ale také „kaňka“ či „cákanec“. Blobem se dá tedy nazvat ledascos. Vzpomenou si na něj jistě i příznivci béčkových hororových filmů. Podivná živoucí hmota z jiné planety koncem osmdesátých let na obrazovkách žrala vše, co se jí dostalo do cesty a náležitě rostla. Málokdo z diváků si tehdy asi uvědomil, že se jedná o remake filmu The Blob z roku 1958, ve kterém tehdy zářil i Steve McQueen.


Blob je pochopitelně také známá komiksová postava a samozřejmě také předmět zájmu několika počítačových her. Označení „blob“ má ale i další významy. Pomineme-li oblíbenou zkratku počítačových techniků a programátorů pro dlouhou řadu binárních čísel (binary large objects), dostaneme se také - a dnes už vlastně především - k architektuře. Mezi tvůrci staveb se už běžně hovoří o „blobitektuře“ či „blobismu“. Tedy o specifickém stylu, podle kterého musí mít budovy organický, amébní tvar. Někdy se také mluví o zelené, neboli „enviromentální“ architektuře.


Poprvé se o tomto stylu začalo v Česku diskutovat koncem 90. let. Dnes mezi jeho průkopníky patří špička světové architektury. Třeba Norman Foster se svou filozofickou knihovnou v Berlíně. Frank Gehry (spoluautor pražského Tančícího domu) s Guggenheimovým muzeem ve španělském Bilbau. A konečně také Jan Kaplický, původem český architekt, který se mezi „blobisty“ zařadil především svou kontroverzní, ale obdivovanou stavbou obchodního domu Selfridges v anglickém Birminghamu.

A o těchto domech se mezi architekty někdy ve zkratce mluví jako o „blobech“. Pro někoho to jsou stavby obludné, pro jiného zase vizionářské.

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...