Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Co mohou prozradit vlasy

Česko

Nemůžete zhubnout? Může za tím být nerovnováha stopových prvků v těle. Zjistí se to jednoduše: stačí si odstřihnout pramen vlasů.

Analýza stopových prvků ve vlasech je nejlepší metodou, jak zjistit, jestli je organismus dostatečně zásobován minerály, shodují se lékaři. Koncentrace stopových látek ve vlasech je padesátkrát vyšší než v krvi a moči. Nedostatek stopových prvků, ale také třeba přítomnost jedovatých látek, lze navíc z vlasů zjistit mnohem dříve než z krve. V Polsku nyní přišli na způsob, jak na této metodě i docela slušně vydělat.

Je to jednoduché. V týlní části hlavy si odstřihnete pramen vlasů a pošlete ho do laboratoře - samozřejmě s příslušnou částkou, která dosahuje dvou a půl až tří tisíc korun. Odstřižené kousky musejí být dlouhé aspoň tři centimetry. Proto se ženám doporučuje, aby si vlasy v této oblasti nebarvily minimálně tři měsíce před odstřižením. Vlasy by měly naplnit asi jednu polévkovou lžíci.

Aby prostříhané partie nebyly tak patrné, můžete si vlasy ustřihnout z několika míst. U lidí, kteří mají vlasů málo, nebo dokonce téměř žádné, se vyšetření může provést i z nehtů. Důležitý je i poměr prvků „Výsledkem vyšetření není diagnostika onemocnění, ale určení metabolických tendencí organismu,“ upozorňuje soukromý internista a homeopat Milan Nasswettr, který s polskou firmou spolupracuje. Vyšetření má podle něj význam hlavně v rámci preventivní medicíny. Díky včasnému doplnění a upravení rovnováhy minerálů totiž nemusí onemocnění propuknout.

„Tam, kde je již choroba rozvinutá, je cílené doplnění a úprava jídelníčku výbornou podpůrnou léčbou. U některých chronických chorob může být samostatnou léčebnou metodou vedoucí ke zlepšení stavu,“ říká doktor Jaroslav Orlík, který se analýzou z vlasů zabývá sedm let.

Podle obou lékařů není důležitý jen nedostatek stopových prvků v těle, ale také jejich vzájemný poměr. „Nadměrný přísun určitých prvků může narušit vstřebávání a využití dalších prvků. Pak může dojít ke změně metabolického typu,“ vysvětluje doktor Nasswettr s tím, že vyšetření má mít velký význam při redukčních dietách. Většina dietologů však s touto metodou zatím nemá zkušenosti.

Lékaři zapojení do projektu tvrdí, že analýza může pomoci i s padáním vlasů. „V řadě případů jsme byli úspěšní, ale někdy jsme bohužel pomoci nemohli,“ přiznává doktor Nasswettr a dodává, že když alopecie neboli padání vlasů trvá dlouho, vlasové folikuly zaniknou a vlasy už pak nenarostou.

Nejčastěji lékaři zjišťují deficit hořčíku, chromu, selenu a často též železa, ale nezřídka také zinku nebo vápníku. „Díky doplnění stopových prvků jsme pomohli některým ženám otěhotnět,“ tvrdí doktor Orlík. Doktorka Jitka Řezáčová z oddělení Asistované reprodukce pražského Ústavu pro péči o matku a dítě je však k takovým metodám skeptická: „Je známé, že zinek působí pozitivně na spermie. U většiny párů, které nemohou počít, ale problémy spočívají v něčem jiném.“

Uněkterých lidí se díky vyrovnání poměru stopových prvků v těle prý podařilo zmírnit nebo i vyléčit alergii. Ani tady se však nová metoda nesetkala s jednoznačně pozitivní reakcí odborníků. „Správným poměrem vápníku a hořčíku se alergie dají léčit. Stav se zlepší, ale potíží se pacient zcela nezbaví. Řadu alergií totiž způsobují plísně v krvi, a pokud je neodstraníme, nelze alergii vyléčit ani správným poměrem prvků,“ říká alergoložka Jana Jelínková. Propagátoři této metody tvrdí, že dokážou přidáním chromu pomoci i některým pacientům s cukrovkou do té míry, že si již nemusejí píchat inzulin a vystačí si jen s dietou. Doktor Orlík ale upozorňuje na to, že se rozhodně nejedná o žádnou zázračnou léčebnou metodu.

To potvrzují i slova přednosty Interní kliniky Fakultní nemocnice Motol Milana Kvapila: „Nikdo přesně neví, jaká je správná hladina chromu v těle. Jeho přítomnost je nezbytná, ale nedostatek chromu není příčinou cukrovky, a proto se pouhým jeho přidáním do těla tato nemoc nevyléčí.“

Autor: