Pátek 17. května 2024, svátek má Aneta
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Co nám hrozí od psů a koček

Česko

Kočka nebo pes jako zdroj nákazy? Málokdo ví, že domácí zvířata nestačí ošetřit proti parazitům jen na začátku jejich života. Škrkavka, kterou psi a kočky přenášejí, přitom může způsobit například i slepotu a zdravotní potíže mohou přetrvávat i po odléčení.

Přibližně šestnáct procent dospělých psů a osmnáct procent koček je nakaženo škrkavkou, která je nejčastějším střevním parazitem těchto domácích zvířat. Parazit napadá i člověka -a to nejen chovatele domácích mazlíčků. Ohroženy jsou například i malé děti hrající si na pískovištích. Vajíčka parazita totiž ráda dozrávají právě v teplém a vlhkém písku. Nacházejí se ale také ve vodě či v hlíně.

Infekce se přenáší většinou prostřednictvím zralých vajíček, která jsou vylučována s trusem zvířat. Zralá vajíčka obsahují larvu, která ke svému vývinu potřebuje hlavně vlhko. Při vhodných podmínkách prostředí vajíčko dozrává za několik týdnů.

„Škrkavky se vyskytují až u čtyřiceti procent mladých psů do jednoho roku,“ říká veterinářka Vlasta Svobodová s tím, že u koček je vliv věku méně výrazný.

Zralými vajíčky se může nakazit také člověk. Pokud k nákaze dojde, v zažívacím traktu se z vajíček začnou uvolňovat larvy, které pronikají stěnou střeva a dostávají se do různých orgánů, kde se usidlují. Kolem larev se tvoří zánět, jehož cílem je parazity zlikvidovat. K tomu dochází během několika měsíců. Na rozdíl od larev, které přežívají v trávicím traktu psů a koček, však larvy žijící v lidském organismu nikdy nedosáhnou pohlavní zralosti, a proto se onemocnění odborně nazývá larvální toxokaróza.

Pozor při zahrádkaření

Vajíčka přežívající v půdě, písku či ve vodě mají velmi odolný obal, který dovede vzdorovat řadě škodlivých vlivů, a proto mohou některá vyvolat infekci i po letech. Nebezpečí nákazy zvyšuje špatná hygiena. Proto kontrolujte, zda si vaše dítě neolizuje prsty, když si hraje nebo hrálo v pískovišti nebo třeba sahalo na hlínu. Pozor by si měli dát i dospělí, a to například při zahrádkaření, kdy může dojít k ulpění vajíčka na nechráněných rukou. „Zdrojem nákazy může být ale i špatně omytá zelenina a ovoce,“ doplňuje veterinář Roman Pícha. „Odhaduje se, že larvální toxokarózou může být nakaženo asi 18 až 20 procent Čechů,“ uvádí docentka Libuše Kolářová z katedry mikrobiologie Institutu postgraduálního vzdělávání lékařů a farmaceutů ve zdravotnictví s tím, že jde o celostátní průměr. U drtivé většiny infikovaných se ale nákaza neprojeví zdravotními potížemi. „Pokud k nákaze dojde, je možné prokázat původce infekce na základě vyšetření krve na protilátky,“ říká Kolářová. Zdravotní potíže závisí na množství usídlených larev a také na tom, v jaké části těla se larvy usídlily. Pokud došlo k nákaze malým počtem zralých vajíček a larvy se usídlily ve vnitřních orgánech, infikovaný jedinec nemusí mít žádné zdravotní problémy. Pokud se ale larvy dostanou do oka, může jejich přítomnost ve vzácných případech vést až k oslepnutí. Podle jedné britské studie oslepnou na následky larvální toxokarózy ročně desítky lidí na celém světě. Při postižení oka se objevují problémy spojené se zhoršeným viděním, při usídlení larev ve vnitřních orgánech se nákaza projevuje kašlem, teplotou, zvracením, nechutenstvím, průjmem nebo únavou kloubů a svalů.

Léčba trvá několik týdnů

Léčba larvální toxokarózy může trvat i několik týdnů. „I po odléčení ale může mít pacient zdravotní problémy. Nákaza může v těle vyvolat určité změny, které mohou přetrvávat i po jejím vyloučení z těla,“ říká primářka infekční kliniky Fakultní nemocnice Na Bulovce Hana Roháčová. Pokud nemá infikovaný člověk potíže, léčbu podstupovat nemusí. „S infekcí se může vypořádat jeho imunitní systém,“ vysvětluje Roháčová. V obou případech je ale nutné pravidelné vyšetření kvůli možnému zhoršení nemoci. U psů a koček se léčba provádí přípravky na odčervení. Nejdůležitější je však prevence, a proto se podle veterinářky Jany Posekané doporučuje dvakrát do roka dospělým psům aplikovat antiparazitika s kombinovaným účinkem, nebo alespoň nechat vyšetřit jejich trus. „Odčervení koček, které se volně pohybují venku, by mělo být prováděno antiparazitikem s kombinovaným účinkem, které působí proti několika parazitům, a to nejlépe čtyřikrát do roka,“ uvádí Svobodová. Psa i kočku můžete nechat odčervit u veterináře, odčervovací přípravky se dají koupit i v některých lékárnách. Rozšíření škrkavky se dá kromě pravidelného odčervování předejít i tím, že budeme po svých miláčcích na ulici uklízet trus.

Odhaduje se, že škrkavkou může být nakaženo asi 18 až 20 procent Čechů

O autorovi| Barbora Minksová, redaktorka LN

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!