Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Co (ne)přinesly poplatky

Česko

Podle Davida Ratha (ČSSD) jsou regulační poplatky nefunkční a asociální, podle ministerstva zdravotnictví zase zamezily plýtvání a umožnily vyšší platby na náročnou léčbu.

Úspory pojišťoven za levné léky David Rath (DR) V úsporách pojišťoven za levné léky žádnou výhodu poplatků David Rath nevidí. Docílit toho, aby si lidé levné léky kupovali sami, jde podle něj i jinak. „To se dá jednoduše vyřešit tím, že ty úplně nejlacinější léky budou volně dostupné v lékárně, což také většinou jsou. Tudíž je nesmyslné zavádět poplatky,“ řekl.

Tomáš Julínek (TJ) Podle ministerstva zdravotnictví přispěly regulační poplatky k tomu, že celkově nerostou výdaje pojišťoven na léky, i když se platí víc za drahé přípravky pro těžce nemocné. Léky pod třicet korun si totiž od zavedení poplatků lidé kupují sami.

LN Jednoznačně se zavedením poplatků podařilo přimět pacienty, aby si kupovali levné léky sami, a nezatěžovali tak zdravotní pojištění. Díky poplatku je to pro ně výhodnější. Návštěvy lékařů a pohotovostí DR Podle Davida Ratha chodí do ambulancí stejný počet pacientů jako před zavedením poplatků. Odvolává se na vyjádření zástupců pojišťoven. Co se týče lékařské pohotovosti, obává se, jestli lidé kvůli poplatku nezanedbávají svoje zdraví. Pohotovosti se vyhnou, i když by ji potřebovali. „Nemyslím si, že by tam drtivá většina lidí chodila jen tak zbůhdarma, že by třeba neměli co jiného dělat ve dvě v noci,“ vysvětluje Rath.

TJ Ministerstvo zdravotnictví argumentuje daty zdravotních pojišťoven za první pololetí. Ta uvádějí, že meziročně ubylo návštěv u ambulantních specialistů o 17 procent a na lékařské službě první pomoci o třetinu. „Významně pokleslo zneužívání pohotovosti a snížil se extrémně vysoký počet návštěv v ambulancích lékařů,“ shrnuje ministerstvo. LN Lékaři sice vesměs potvrzují, že jim pacientů v čekárnách ubylo, vliv poplatků tu ale rychle slábne. Jak se předpokládalo, postupně se zvyky pacientů vracejí do doby před poplatky.

Poplatky a nemocnice DR Hlavní vliv regulačních poplatků v nemocnicích vidí David Rath v tom, že zhoršily vztahy mezi personálem a pacienty. Podle něj zdravotnický personál „peskuje“ lidi, kteří nevědí, kde zaplatit poplatek. TJ Julínek uvádí, že se po zavedení poplatku za pobyt v nemocnici snížila v prvním pololetí délka hospitalizací, ale ne jejich počet. Nejvíce pak u dlouhodobé lůžkové péče. Navíc ministerstvo zdůrazňuje, že úspory plynoucí z poplatků umožnily navýšit platby pro specializovaná centra, která léčí drahými metodami těžce nemocné pacienty.

LN Vyšší platby za superspecializovanou péči jsou významné pozitivum letošního roku ve zdravotnictví. Je otázka, do jaké míry je to zásluhou poplatků.

Ochranný limit na poplatky a doplatky DR Od začátku Rath kritizuje, že se do ochranného limitu nepočítají všechny doplatky na léky. „Když se poplatky zaváděly, tvrdil jsem, že do limitu padne pár set, maximálně několik tisíc lidí. Ministr Julínek tvrdil, že lžu, že to bude 150 až 200 tisíc lidí. A v tuto chvíli se do toho limitu vešlo asi šest tisíc lidí, do konce roku to může být nějakých sedm osm tisíc lidí,“ říká.

TJ S fungováním ochranného limitu je ministerstvo spokojeno, i když se bude týkat méně lidí, než se předpokládalo. Prý jich byl systém připraven ochránit více, ale ti to nepotřebovali. Jedním z důvodů prý je, že nerostou ceny léků. Teď ministr navrhuje snížení limitu.

LN Nastavení limitu nebylo ideální. Pro pacienty je nepřehledné, co se do ročního limitu počítá a co ne, a to hlavně u doplatků na léky.

Autor: