Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Co trh nezabije, to ho posílí

Česko

KOMENTÁŘ

Problémy se splácením hypoték povedou v konečném důsledku k lepšímu fungování trhu

Lev Tolstoj začal Annu Kareninu citátem: „Všechny šťastné rodiny jsou si podobny, každá nešťastná je nešťastná po svém.“ Tisíce nízkopříjmových domácností ve Spojených státech právě spadly z těch spokojenějších mezi ty nešťastné. A jsou si podobny: nezvládají splácet hypotéku.

Z malého epicentra v jižní Kalifornii, tedy z lokálního trhu, se problém začal rozpínat nejen do celé Ameriky, ale i na finanční trhy Evropy a Asie. Začal se rozpínat rovněž z menšího segmentu rizikových hypoték na celý sektor nemovitostí, potažmo americkou ekonomiku. Tyto dvě dimenze nepřímo doléhají i na Českou republiku. Míra rozpínání ovlivní, jak problém všichni odneseme.

Svézt se dolů s celým světem

Jak to všechno začalo? Rizikové hypotéky se poskytovaly spíše lidem s nižšími příjmy, kteří vesměs nedostali půjčeno od banky. Pro věřitele slibovaly atraktivní výnos. Úročení bylo nejméně o dva procentní body vyšší, než činily běžné bankovní sazby. Cenné papíry emitované proti těmto půjčkám navíc měly vynikající rating, tři áčka nevyjímaje. Některé z fondů investičních společností z celého světa si je tak rády do svých portfolií zařadily. Když přišel problém se splácením, odnesly to bezprostředně desítky nebankovních firem zabývajících se rychlými půjčkami. Pak to investoři spočítali bankám. Během dvoutýdenního výprodeje ztratily bankovní akcie v průměru osm procent své hodnoty.

Akcie dvanácti největších amerických bank jsou v porovnání s počátkem června dokonce dole o procent dvanáct. Žádné jiné odvětví tolik neutrpělo. Jelikož ale české fondy prakticky do těchto rizikových aktiv neinvestovaly, je dopad na naši ekonomiku zatím velmi omezený.

Domácí banky nemají problémy. Na peněžním trhu nejsou žádné známky přenosu této krize.

„Jen“ hlavní české akcie se svezly dolů s celým světem, což je ale naprosto obvyklé.

Klíčové pro nás je, že hypoteční trh je u nás v dobrém stavu. Asi nejlepší studie na toto téma je od České národní banky a napsal ji tým vedený ekonomem Janem Fraitem. Autoři docházejí k závěru, že rizikových půjček z celkových úvěrů na bydlení bylo na konci loňského roku jen 1,6 procenta. Bylo to shodně jako o rok dříve. Podíl celkových půjček a hodnoty zajištění je 53 procent, což ukazuje na to, že „hypoteční úvěry jsou z pohledu bank v průměru dobře zajištěny“.

Druhou dimenzi, míru rozpínání problému z menšího segmentu trhu na celou americkou ekonomiku, bude pro nás také důležité sledovat. Trh nemovitostí spolu s návaznými službami generuje takřka čtvrtinu amerického HDP. Pokud se ale problém odrazí na celkové spotřebě obyvatel, bavíme se již o dopadu na dvě třetiny HDP. Klíčové tedy je, jak se změní spotřební chování rodiny, která nově spadla mezi ty nešťastné. Krátkodobě to předvídat nelze, nezbývá než čekat na nové statistiky.

Trendy jsou rozporuplné: již delší dobu je celý trh nemovitostí v Americe v útlumu. Problematické rizikové hypotéky ho tak ještě přidusily. Podle chicagské Národní asociace realitních makléřů ve Spojených státech letos poprvé od velké deprese ze třicátých let minulého století klesnou meziročně ceny nemovitostí. Počet neprodaných bytů je nyní za oceánem nejvyšší od roku 1999, kdy si makléři začali dělat souhrnnou statistiku.

To vše komplikuje standardní řešení nesplácení: prodej bytu, vyrovnání dluhu z jeho výnosu a přestěhování se do levnějšího. Americká centrální banka také nyní bude citlivě zvažovat, zda k boji s inflací bude nutně potřebovat ještě zvedat úrokové sazby. Každé zdražení půjček realitní trh ještě více utáhne.

Oproti těmto faktům ale stojí pořekadlo: Co tě nezabije, to tě posílí. Problém, který teď máme na stole, povede v konečném důsledku k lepšímu fungování trhu. Vybídne banky ke zdokonalení modelů řízení rizik. Ozdravná samoregulace snad nastane i na auditorském a ratingovém poli. Domácnosti by zase mohly k půjčkám přistupovat zodpovědněji, budou více plánovat svoji finanční situaci. Investory znovu svede k nákupům třeba to, že akcie největších světových bank spadající pod mezinárodní index finančních společností jsou dnes nejlevnější za více než desetiletí. Mateřské společnosti většiny fondů, jež se utopily v rizikových hypotékách, měly letos natolik výborné zisky, že ztráty se budou lepit o trochu snadněji.

Zbývá tedy už „jen“, aby to ustál i nešťastný americký spotřebitel. Rozpoznáme to více v následujících týdnech. Důvody k panické reakci nejsou ale na pořadu dne, zvláště ne v České republice.

Dopad na naši ekonomiku je zatím velmi omezený. Domácí banky nemají problémy. Na peněžním trhu nejsou žádné známky přenosu této krize.

O autorovi| Aleš Michl, analytik Raiffeisenbank e-mail: ales.michl@rb.cz

Autor: