Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Co udělat tento týden

Česko

VAŠE ZAHRADA

Pokud půda ještě není zmrzlá, dokončíme rytí záhonů.

Nadále pokračujeme v sázení dřevin a ovocných stromků, ale jen do té doby, než nám půda zmrzne. Pokud nám mráz překazí sázení, stromky založíme do země a pokračovat budeme až na jaře. Při zakládání dbáme na to, aby půda dolehla co nejtěsněji ke kořenům založených rostlin.

V této době už můžeme odebírat dřevité řízky dřevin, jako jsou např. zlatice (Forsythia), trojpuk (Deutzia), ptačí zob (Ligustrum), pustoryl (Philadelphus) nebo tavolník (Spiraea).

Dřevité řízky necháme maximálně 20 cm dlouhé se třemi očky, svážeme do svazků a založíme ve studeném sklepě do písku, nebo je zabalíme do mikrotenového sáčku a uložíme na dno do lednice. Tam zůstanou až do března. Tímto způsobem se množí tyto dřeviny velmi snadno, můžeme si bez velkých nákladů založit svůj vlastní živý plot.

Začíná se objevovat první sníh a zpravidla bývá dost mokrý a těžký, to může na dřevinách způsobit značné škody. Dřeviny, zvláště ty sloupovitě rostoucí, svážeme provázkem, zamezíme tím pokřivení nebo rozlomení celé rostliny.

Je zima, myši a jiní hlodavci se stěhují za teplem a potravou. Proto klademe pasti a jiné nástrahy, abychom zmenšili škodu, kterou nám za zimu napáchají. Pasti pravidelně kontrolujeme.

O autorovi| Připravuje Miroslav Moravec zahradník

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...