Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Co udělat tento týden

Česko

VAŠE ZAHRADA

Suchá stébla a listy okrasných travin sestříháme 10 cm nad zemí. Pokud se nám některé trávy rozrostly do neúnosné míry, je ten pravý čas trsy rozdělit.

Pokračujeme v sázení ovocných stromků, které jsme nedokončili na podzim, u zasazených stromků řezem upravíme korunku.

Zjara navíc sázíme meruňky a broskve - u nich seřízneme korunku hluboko, ponecháme jen jedno nebo dvě očka na každé větvi. Každý zasazený stromek musí být přivázaný k tyčce a řádně zalitý. Začínáme s výsevem trávníku. Na dobře propracovaný a uhrabaný povrch rozhodíme travní semeno a lehce ho přehrábneme hráběmi. Potom vysetý trávník utužíme válcem nebo lopatou. Pro vylepšení půdy před výsevem můžeme použít trávníkový substrát, který rozhodíme na povrch a lehce hráběmi zapravíme do půdy. Travní směs volíme vždy podle účelu použití travní plochy (zda je více, nebo méně zatěžovaná) a podle růstových podmínek (zda je na sluníčku, nebo ve stínu).

Vyčistíme jezírka od listí, starých zbytků rostlin a naneseného bahna, příliš rozrostlé bahenní a vodní rostliny protrháme a rozdělíme. Na záhony vyséváme kořenovou zeleninu - mrkev, petržel, pastinák, černý kořen, ředkvičky. Tato kořenová zelenina nemá ráda hnojení čerstvým hnojem nebo kompostem - vyžaduje hluboké, humózní půdy ve staré síle. Vyséváme letničky - např. krásenka, měsíček, slunečnice, lichořeřišnice, hrachor, černucha, sluncovka. Výsev na záhon provádíme buď rozhozem na volno, nebo po několika semenech do hnízd a po vzejití se rostliny vyjednotí.

O autorovi| Připravuje Miroslav Moravec zahradník

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!