Čtvrtek 7. července 2022, svátek má Bohuslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Co udělat tento týden

Česko

VAŠE ZAHRADA

Tento duben je teplotně nadprůměrný, a proto je příroda v předstihu minimálně o dva týdny. Zatímco ještě 15. března kvetly sněženky, o pouhý měsíc později už na některých teplých místech rozkvétaly šeříky.

V těchto horkých dnech proto nezapomínejme pravidelně zalévat, zvláště rostliny, které mají poupata nebo kvetou. Za to se nám odmění delší dobou květu. V trávníku, ze kterého jsme po zimě vyhrabali starou trávu a mech, nám vznikla prázdná místa bez travního drnu. Na tyto lysiny rozsypeme trávníkový substrát a hráběmi ho urovnáme. Na povrh nasypeme travní semeno a utužíme lopatou nebo válcem.

Pro tyto účely použijeme travní směs pro obnovu trávníků. Při nedostatku vláhy pravidelně zaléváme. Ošetřujeme trávník proti plevelu. Roste nejenom trávník, ale i plevel v něm. Proti plevelu v trávníku bojujeme dvěma způsoby: ručně plevel vydloubáváme i s kořeny pomocí úzké lopatky, anebo použijeme chemii. Pro tento účel se používají herbicidy na ochranu trávníků proti dvouděložným rostlinám.

Ještě je tu třetí možnost: nechat všechno tak, jak je. Kdysi jsem viděl trávník ze samých sedmikrásek a musím říct, že to byla nádherná podívaná.

Začínáme s přihnojováním trávníku, pro tento účel používáme hnojiva určená pro trávníky: rychleji se na povrchu země rozpustí a nehrozí, že bychom je při sekání posbírali sekačkou. Po aplikaci sypkého hnojiva je dobré trávník přestříknout vodou.

K trvalkám umisťujeme opěrné kruhy a sítě, kterými trvalky prorostou, a tím se zabrání vylamování a ohýbání rostlin, když jsou zatěžkány květy.

O autorovi| Připravuje, Miroslav Moravec zahradník

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...