Čtvrtek 18. srpna 2022, svátek má Helena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Co udělat tento týden

Česko

VAŠE ZAHRADA

Tento duben je teplotně nadprůměrný, a proto je příroda v předstihu minimálně o dva týdny. Zatímco ještě 15. března kvetly sněženky, o pouhý měsíc později už na některých teplých místech rozkvétaly šeříky.

V těchto horkých dnech proto nezapomínejme pravidelně zalévat, zvláště rostliny, které mají poupata nebo kvetou. Za to se nám odmění delší dobou květu. V trávníku, ze kterého jsme po zimě vyhrabali starou trávu a mech, nám vznikla prázdná místa bez travního drnu. Na tyto lysiny rozsypeme trávníkový substrát a hráběmi ho urovnáme. Na povrh nasypeme travní semeno a utužíme lopatou nebo válcem.

Pro tyto účely použijeme travní směs pro obnovu trávníků. Při nedostatku vláhy pravidelně zaléváme. Ošetřujeme trávník proti plevelu. Roste nejenom trávník, ale i plevel v něm. Proti plevelu v trávníku bojujeme dvěma způsoby: ručně plevel vydloubáváme i s kořeny pomocí úzké lopatky, anebo použijeme chemii. Pro tento účel se používají herbicidy na ochranu trávníků proti dvouděložným rostlinám.

Ještě je tu třetí možnost: nechat všechno tak, jak je. Kdysi jsem viděl trávník ze samých sedmikrásek a musím říct, že to byla nádherná podívaná.

Začínáme s přihnojováním trávníku, pro tento účel používáme hnojiva určená pro trávníky: rychleji se na povrchu země rozpustí a nehrozí, že bychom je při sekání posbírali sekačkou. Po aplikaci sypkého hnojiva je dobré trávník přestříknout vodou.

K trvalkám umisťujeme opěrné kruhy a sítě, kterými trvalky prorostou, a tím se zabrání vylamování a ohýbání rostlin, když jsou zatěžkány květy.

O autorovi| Připravuje, Miroslav Moravec zahradník

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....