Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena
130 let

Lidovky.cz

Co udělat tento týden

Česko

VAŠE ZAHRADA

Vkvětnu málokdo odolá a vydrží s výsadbou balkonových květin, přestože bývá počasí ještě dost vrtkavé a je nutné ho bedlivě sledovat. V případě teploty kolem nuly je lepší rostliny přenést do místnosti nebo je alespoň přikrýt netkanou textilií.

Balkonové rostliny po nasázení zaléváme opatrně (nepřeléváme), rostliny ještě nejsou pořádně zakořenělé a nejsou schopny odčerpat větší zásobu vody. Zvláště to platí u samozavlažovacích truhlíků, které mají zásobní nádrž na vodu - na začátku pěstování zásobní nádrž na vodu nepoužíváme.

Po nasázení rostlin do truhlíků a květináčů vydrží rostlinám výživa ze substrátu tak tři týdny, po této době začneme pravidelně přihnojovat. Ze začátku používáme hnojiva s převahou dusíku -to proto, aby nám rostliny narostly mohutné a bohaté.

Provádíme také chemickou ochranu proti padlí. Teplé počasí zvyšuje riziko výskytu tohoto houbového onemocnění, jímž jsou napadány různé rostliny, např. jabloně, angrešty, růže, japonské červenolisté javory, ale také azalky.

Jeden přípravek na ochranu rostlin nestačí, měli bychom mít alespoň dva a střídat je, abychom zamezili vzniku rezistentních klonů proti přípravku. Přípravky proti padlí jsou např. DISCUS, RUBIGAN 12EC, SAPROL NEW.

To, co jedné nemoci vyhovuje, nemusí vyhovovat druhé. Teplé počasí nevyhovuje houbám, které způsobují kadeřavost broskvoní, a proto v takovémto případě již není nezbytně nutná chemická ochrana proti této chorobě.

Ještě stále můžeme vysévat kořenovou zeleninu - mrkev, petržel, pastinák, červenou řepu, ředkvičky a dále hrášek a fazole, které můžeme před výsevem nechat nabobtnat ve vodě, urychlí to vzklíčení.

O autorovi| Připravuje Miroslav Moravec zahradník

Vyřešte nespavost svých dětí
Vyřešte nespavost svých dětí

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...