Pondělí 13. května 2024, svátek má Servác
130 let

Lidovky.cz

Co udělat tento týden

Česko

VAŠE ZAHRADA

Pravidelně okopáváme zeleninové a okrasné záhony, abychom zamezili vzniku půdního škraloupu a umožnili tak snadnější vstřebávání vody do půdy. Zároveň tím přerušíme kapiláry, kterými naopak voda vzlíná ven z půdy.

Dobře okopaný záhon nám ušetří až dvoje zalévání. Okopávání můžeme nahradit mulčováním. Využíváme je především v okrasné zahradě, mezi rostliny a keře navezeme alespoň 7cm vrstvu mulče (např. kůry). Nejen že se zlepší přijímání vody půdou a zamezí se vzlínání, ale omezíme tím i klíčení a růst plevele.

Nadále můžeme vysévat kedlubny, kapustu, brokolici, letní salát, fazole, karotku, celoroční ředkvičky, okurky a cukety.

Tyčková rajčata vyvážeme k tyčkám a vedeme je na jeden nebo dva výhony, ostatní boční výhony pravidelně vylamujeme. Dáváme si pozor, abychom nevylomili květenství, která se tvoří také v paždí listu jako boční výhony. Skleníky a pařeniště pravidelně větráme a v horkých dnech je necháme otevřeny i přes noc. Aby se nám skleníky a pařeniště moc nepřehřívaly, podle potřeby je zastíníme rohožemi nebo skla zatřeme stínovací barvou.

Trávník pravidelně sekáme, intenzita sekání se řídí podle růstu trávy, zpravidla je to tak jednou týdně. Pro udržení trávníku jenom sekání nestačí, proto nezapomeneme jednou měsíčně trávník přihnojit.

Pokud je sucho, rostliny pravidelně zaléváme. Zaléváme vždy ráno nebo večer, protože pokud bychom tak učinili přes poledne, mohlo by to být pro rostliny nebezpečné - některé v poledním žáru vadnou, i když nedostatkem vody netrpí, a zalitím jim můžeme ublížit. Nemusíme zalévat každý den trochu, je lepší zalévat méně často, ale zato vydatně tak, aby se voda dostala až ke kořenům rostlin.

O autorovi| Připravuje Miroslav Moravec zahradník

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!