Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Co udělat tento týden

Česko

VAŠE ZAHRADA

Umeruněk a broskví provádíme letní řez.

Meruňky: řez provádíme druhým a třetím rokem po výsadbě, tedy u mladých stromků. Vyřežeme konkurenční výhony nebo výhony rostoucí dovnitř koruny a prodlužující se silné letorosty zakrátíme na 5 oček.

Broskve: odstraníme letorosty, které zahušťují korunu a brání tak prostupu světla a dobrému vyzrávání plodů.

V létě můžeme řezat i rybíz, a to v době sklizně: přestárlé větve odřízneme nad zemí i s plody, které si můžeme potom v klidu ve stínu očesat. Keřům tím neublížíme, jenom si tím ušetříme práci, kterou bychom dělali na jaře.

Začínáme s očkováním růží: očka odebíráme již z odkvetlých výhonů růží, jako podnož použijeme šípkovou růži (Rosa canina). Podnož šípku by měla mít v místě očkování, tedy u kořenového krčku, tloušťku alespoň 8 milimetrů.

Očko odebereme nožem i se štítkem, na podnoži očistíme místo pro očkování a nožem provedeme řez do kůry ve tvaru písmene T, do něhož očko vsuneme pod kůru. Celé to potom zavážeme roubovací páskou nebo speciální gumičkou pro očkování.

Tento způsob se nazývá očkování na spící očko. To proto, že očko v tomto období pouze sroste s podnoží, ale rašit začne až zjara. Takto vypěstované růže mají lepší kořenový systém, lépe také rostou a jsou mohutnější.

Pokud se vám zdá očkování příliš složité, můžete zkusit množit růže bylinnými řízky: ty odebereme ze střední části výhonu se dvěma až třemi listy. Pro lepší tvorbu kořenů použijeme stimulátor (lze zakoupit tekutý, gelový nebo práškový), do kterého spodní řeznou ránu namočíme a řízek poté vpíchneme do substrátu pro množení.

Řízky přikryjeme folií, substrát udržujeme vlhký a do čtyř týdnů nám řízky zakoření.

Druhý způsob, který známe nejčastěji od našich babiček, je, že právě dokvétající květ růže odstřihneme i se třemi až čtyřmi listy, vpíchneme tuto růži do záhonu a přikryjeme ji zavařovací sklenicí. Růže zhruba do čtyř týdnů pustí kořínky. Nevýhodou u takto namnožených růží je, že jsou choulostivější na přezimování a slaběji rostou.

O autorovi| Připravuje Miroslav Moravec zahradník

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...