Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Co udělat tento týden

Česko

VAŠE ZAHRADA

V létě můžeme řezat rybíz, a to i v době sklizně. Přestárlé větve odřízneme nad zemí i s plody, které si můžeme potom v klidu ve stínu očesat. Keřům tím neublížíme, jenom si tím ušetříme práci , kterou bychom dělali na jaře.

Balkonové rostliny pravidelně přihnojujeme a neustále kontrolujeme jejich stav. V případě, že odjíždíme na dovolenou a nemá nám truhlíky kdo zalévat, je dobré je sundat z oken, před odjezdem pořádně zalít a umístit někam do stínu, kde nebudou tolik vysychat. V každém případě pozor na zloděje, neboť sundání truhlíku muže být signál, že v bytě nebo domě nikdo není. Proto je vždy lepší sjednat někoho na zalévání. Nadále můžeme množit růže bylinnými řízky. Ty odebereme ze střední části výhonu se 2-3 listy, pro lepší tvorbu kořenů použijeme stimulátor, do kterého spodní řeznou ránu namočíme a řízek vpíchneme do substrátu pro množení. Řízky přikryjeme folií, substrát udržujeme vlhký a do čtyř týdnů řízky zakoření. Druhý způsob, jenž znají naše babičky, je, že právě dokvétající květ růže odstřihneme, i se 3-4 listy vpíchneme tuto růži do záhonu a přikryjeme zavařovací sklenicí. Růže do čtyř týdnů pustí kořínky. Nevýhodou u takto namnožených růží je, že jsou choulostivější na přezimování a slaběji rostou.

Letními řízky můžeme v červenci a srpnu množit mnoho jiných dřevin např. plamének, čilimník, břečťan. Odebírají se vrcholové a osní polovyzrálé řízky. Řízky napícháme do pařeniště nebo květináčů, překryjeme folií, substrát udržujeme vlhký a častěji mlžíme. Pro zlepšení zakořenění můžeme použít stimulátor, do kterého se řezná plocha určená k zakořenění namočí. Stimulátory jsou na trhu v podobě prášku, gelu nebo tekutiny.

O autorovi| Připravuje Miroslav Moravec zahradník