Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Co vám uniklo: ODS prosí o peníze, zajatec separatistů i sushi bez chleba

Česko

  19:42
PRAHA - Neměli jste čas sledovat přes den zprávy? Přinášíme pro vás přehled nejdůležitějších událostí dne.

Proruský separatista v plné polní. foto: APČTK

3 HLAVNÍ UDÁLOSTI

Dluhy dusí ODS. Pošlete nám peníze, žádá Fiala spolustraníky
Téměř 42 milionům korun je dluh, který tíží ODS. Převážně ho tvoří neuhrazené zdravotní a sociální pojištění i další prohřešky. Předseda strany Petr Fiala se rozhodl vyvést svou stranu z problémů prosbou o pomoc. Nechal zřídit transparentní účet a s výzvou "Pro ODS, pro budoucnost" se obrátil na všech skoro 18 tisíc členů strany. Více čtěte ZDE.

Nenechte Ukrajinu samotnou, žádal v Kongresu USA Porošenko
Ukrajinský prezident Petro Porošenko v Kongresu USA žádal o americkou vojenskou pomoc pro svou zemi, jež podle hlavy státu brání svobodný svět před ruskou agresí. Bílý dům již přislíbil Kyjevu další pomoc v přepočtu za více než miliardu korun. Více čtěte ZDE.

Nebojte se zimy, plyn do Evropy bude proudit dál, slibují Rusové
Ruští politici vyloučili, že by v zimních měsících posílali do Evropy míň plynu než dosud. Zároveň tvrdí, že i teď dodávají svým zákazníkům dohodnuté množství, výpadky se údajně týkají jen „dodatečného objemu“. Více čtěte ZDE.

3 ČLÁNKY, KTERÉ JSME PŘINESLI JAKO PRVNÍ

Kryl vraždu, lhal a nezajistil důkazy, napsal Sokol. Policie se ale lékaře zastává
Rumburská nemocnice razantně vytáhla do boje proti svému dnes již bývalému lékaři Petru Vondráčkovi. Server Lidovky.cz má zdrcující analýzu advokáta Tomáše Sokola k dispozici, podle ústeckého státního zástupce Jana Jakovce a šéfa České lékařské komory však nelze říct, že Vondráček trestné činy, které mu klade nemocnice za vinu, skutečně spáchal. Více čtěte ZDE.

Čtyři měsíce mezi separatisty na Ukrajině. Chtěli se mě zbavit, líčí novinář
Ruští důstojníci v Doněcku, útěk před nebezpečím ze Slavjansku, zkáza v ostřelovaném Mariupolu. Takové zážitky si z války na jihovýchodě Ukrajiny odvezl polský novinář Piotr Andrusieczko, který na Donbasu strávil uplynulých šest měsíců: nejprve na územích ovládaných separatisty, posléze v oblastech osvobozených ukrajinskou armádou. „Polský pas není nejlepší vizitka. Osočovali nás, že jsme špioni,“ vzpomíná v rozhovoru pro Lidovky.cz. Více čtěte ZDE.

Piotr Andrusieczko.

Zpátky ke strojům: Škoda Auto v pondělí obnoví výrobu v Rusku
Továrny v ruské Kaluze a Nižném Novgorodu začnou v pondělí znovu vyrábět auta s okřídleným šípem. Škodě Auto podle informací Lidovek.cz skončí dvoutýdenní vynucená pauza kvůli nepříznivé situaci na tamním automobilovém trhu. O dalších odstávkách nechce firma spekulovat. Více čtěte ZDE.

3 ČLÁNKY PRO VOLNÝ ČAS

Walter Scott byl probritský. A já hájím jeho zájmy, říká česká spisovatelka
Česká literatura má svou Skotku. Je jí Marie Michlová, která před dvěma lety vyrazila dech románem Smrt Múz, pětisetstránkovým dílem ze života Waltera Scotta a jiných romantiků. Skotsko je její druhá vlast, duchovně možná první. Více čtěte ZDE.

Hrůzy českých nádraží: z nádražních budov jsou „trosky“
Krásné nádražní budovy chátrají po celé republice. A města, ačkoli se snaží, nezmohou nic. Své o tom ví i starosta města Kožlany, který poslal fotografie z nádraží Kralovice-Rakovník. Více čtěte ZDE.

Budovy chátrají a snaha o nápravu je marná

Paštika do sushi nepatří. Přinášíme tipy, jak ho připravit
Tavený sýr? Paštika či pesto? Ne, takové ingredience do sushi nepatří. I když podle reportéra Ládi Hrušky ano. Podle jeho „levného a chutného“ receptu totiž k přípravě domácího sushi stačí toastový chleba, paštika, tavený sýr či lískoořískový krém. Server Lidovky.cz přináší návod na to, jak si doma připravit japonskou pochoutku. Více čtěte ZDE.

Sushi (ilustrační foto)

Autor: