Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Colt CZ loni vydělal dvě miliardy. Válka na Ukrajině přitom na skvělé výsledky společnosti vliv neměla

Zbraně z arsenálu Colt CZ. foto: Colt CZ Group

O rekordních 167,5 procenta na 2,034 miliardy korun vzrostl loni čistý zisk zbrojovky Colt CZ Group. Předběžné hospodářské výsledky za rok 2022 zveřejnila firma včera s tím, že celkové příjmy skupiny loni dosáhly 14,6 miliardy korun, o 36,5 procenta více než v roce 2021.
  15:30

Vzhledem k pozitivním výsledkům navrhne představenstvo společnosti valné hromadě výplatu dividendy 30 korun na akcii.

„Vývoj na našich klíčových trzích v roce 2022 potvrdil správnost našeho rozhodnutí směřovat k vyrovnanému poměru mezi prodeji zákazníkům z řad ozbrojených složek a zákazníkům na komerčních trzích,“ komentoval předseda představenstva firmy Jan Drahota. „Poměrně výrazný pokles amerického komerčního trhu jsme dokázali nahradit prodeji našich výrobků zejména armádním zákazníkům,“ dodal.

Podle Drahoty je cílem společnosti dosáhnout vyváženého poměru mezi prodejem zákazníkům z řad ozbrojených složek a zákazníkům na komerčních trzích. „I nadále budeme usilovat o posílení naší pozice v segmentu ozbrojených složek, neboť představuje výrazně zvýšený obchodní potenciál vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci v celosvětovém měřítku.“

Růst doma i v zámoří

Konflikt na Ukrajině však hospodářské výsledky společnosti za loňský rok ovlivnil jen málo. „Dodávky zbraní a balistické ochrany ukrajinské vládě tvoří méně než pět procent z celkových tržeb skupiny,“ řekla serveru Lidovky.cz Svobodová.

Zbraně z arsenálu Colt CZ.

Zbraně z arsenálu Colt CZ.

Naopak, pozitivní vliv na ekonomické ukazatele společnosti podle ní měla celoroční konsolidace Colt v USA a v Kanadě. „Například výnosy z prodejů ve Spojených státech vzrostly v roce 2022 meziročně o 11,8 procenta na sedm miliard korun především díky konsolidaci Colt v USA oproti roku 2021. Colt byl zahrnut do konsolidace od 21. května 2021. Výnosy v Kanadě činily 1,8 miliardy korun, což je meziročně o 221,6 procenta více,“ vyčíslila Svobodová.

Skupině se dařilo také v její české domovině, kde se příjmy zvedly z 0,82 miliardy korun v roce 2021 na 1,92 miliardy loni, což znamená nárůst o 133,7 procenta. Dobrého výsledku se podařilo dosáhnout také v Asii, kde příjmy loni dosáhly 1,48 miliardy korun, meziročně o 103,9 procenta více.

Celosvětově Colt CZ Group loni prodala 289 479 dlouhých palných zbraní a 403 912 krátkých palných zbraní. Počet prodaných zbraní se tak za jediný rok navýšil o 10,5 procenta.

Statistiky Colt CZ - grafika.

Česká zbrojovka dotáhla akvizici legendárního amerického výrobce krátkých i dlouhých palných zbraní Colt v únoru 2021.

Úspěšná expanze

Colt koupila za 220 milionů dolarů (zhruba 4,7 miliardy korun) a 1 098 620 nově vydaných kmenových akcií České zbrojovky. Předmětem transakce byla společnost Colt Holding Company se sídlem v americkém státě Delaware. Ta je mateřskou firmou americké výrobní společnosti Colt’s Manufacturing Company a její kanadské pobočky Colt Kanada Corporation. Podle šéfa dozorčí rady Colt CZ Group Lubomíra Kovaříka umožnila akvizice získat další výrobní kapacity a rozšířit zákaznickou síť v Severní Americe i v dalších teritoriích.

„Colt je etalonem na trhu ozbrojených složek v celosvětovém měřítku. Je dodavatelem americké armády od poloviny 19. století, takže více než 175 let. Je také klíčovým partnerem ozbrojených složek v Kanadě, ve Velké Británii a v mnoha dalších zemích. My se tedy prostřednictvím Colt mimo jiné staneme dodavatelem americké armády a dalších ozbrojených složek po celém světě, a to bylo součástí naší strategie,“ vyjádřil se před dvěma lety Kovařík.

Colt CZ prodává pod značkami Colt CZ (Česká zbrojovka), Colt Canada, CZ-USA, Dan Wesson, Spuhr a 4M SYSTEMS. Skupina sídlí v České republice a výrobní kapacity v Česku, v USA, v Kanadě a ve Švédsku. Zaměstnává více než 2000 lidí. Skupina je ze 76,9 procenta vlastněna holdingem Česká zbrojovka Partners, zbývajících 23,1 procenta představují veřejně obchodované akcie.

Znáte pochoutku balkánské kuchyně ajvar?
Znáte pochoutku balkánské kuchyně ajvar?

Na Balkáně je ajvar nedílnou součástí prostřeného stolu. Zeleninová pochoutka Ajvar od Podravky doprovází grilovaná masa, ryby, zeleninu, sýry i...