Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Concentus Moraviae láká na dámy

Česko

BRNO Hvězdami putovního hudebního festivalu Concentus Moraviae, který zavítá do 21 měst jižní Moravy, Vysočiny a Dolních Rakous, jsou například pěvkyně Magdalena Kožená a zpívající houslistka Iva Bittová. Přehlídka má letos podtitul „Dámy mají přednost“ a věnuje se zejména ženám autorkám a interpretkám.

Oproti minulým ročníkům je program pestřejší a není postaven pouze na klasické hudbě v tradičním pojetí. „Snažili jsme se sáhnout do různých žánrů a pozvat ženy, které jsou nejen skvělými interpretkami, ale také autorkami,“ uvedla manažerka Jitka Miková. Na přehlídce tak vystoupí třeba Lenka Dusilová s projektem Eternal Seekers, písničkářky Sestry Steinovy a duo Tara Fuki.

Iva Bittová se po delší době domácímu publiku představí 13. června na zámku v Boskovicích s americkou klavíristkou Lisou Mooreovou v programu nazvaném Noc na zemi.

Pozvat Bittovou není snadné „Abychom Ivu Bittovou pro festival získali, museli jsme jí uspořádat krátké turné po Evropě. Vystoupí proto také v dalších městech,“ uvedl ředitel festivalu David Dittrich. Koncerty zpěvačky, která žije již delší dobu v zámoří, budou tedy i v Praze, Brně, Londýně a Poznani.

Magdalena Kožená zazpívá 9. června na zámku v Náměšti nad Oslavou za doprovodu souboru Private Musicke. O její koncert byl největší zájem a je prakticky vyprodaný. Klasickou část programu přehlídky připravil švýcarský dramaturg Walter Labhart. Jeho byl i nápad s orientací na dámy skladatelky.

Festival Concentus Moraviae začne 30. května v Rájci-Jestřebí koncertem kvarteta Pavla Haase. Vyvrcholí 27. června ve Žďáru nad Sázavou vystoupením Ondřeje Havelky a Melody Makers. Novinkou je festivalová zastávka v Rakouském Riegersburgu, kde zahraje kytaristka Denisa Schneebaumová. Concentus Moraviae, která už patří k nejvýznamnějším přehlídkám u nás, se koná letos již počtrnácté.

Autor:

Nejlepší kosmetika na citlivou dětskou pokožku: Tohle musíte mít!
Nejlepší kosmetika na citlivou dětskou pokožku: Tohle musíte mít!

Značka Bübchen existuje už přes 60 let a v německy mluvících zemích je jedničkou mezi výrobci dětské kosmetiky. Stala se favoritem i pro naše...