Pátek 3. prosince 2021, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Contadorova suverenita budí pochyby

Česko

PRAHA Alberto Contador se stal na silnici nezpochybnitelným králem Tour de France.

V kopcích mu žádný ze soupeřů nestačil, při rozhodujícím nástupu v 15. etapě s cílem ve Verbier šlápl do pedálů a strhané konkurenty nechal daleko za sebou. Konkurenci pokořil i v klíčové časovce.

Španělova suverenita ale u mnohých vyvolává pochyby.

Odborníci na fyziologii, kteří se zabývají cyklistikou, spočítali, že při stoupání na Verbier uháněl Contador do vrchu rychleji než Riis, Pantani nebo Armstrong v dobách své největší slávy (VAM).

Zatímco ostatní cyklisté na letošní Tour jeli do kopců pomaleji než vrchaři z konce 90. let minulého století, kteří si podle vlastních přiznání či svědectví jiných masivně pomáhali dopingem, Španěl dokázal „přízraky minulosti“ porazit.

Lepší než Armstrong „Vzhledem k tomu, co se v cyklistice dělo v minulých letech, by měl Contador dokázat, že je čistý. Jinak je podezřelý,“ vyjádřil se trojnásobný vítěz Tour Greg LeMond.

Contador jakákoli obvinění odmítá. „Prošel jsem všemi antidopingovými kontrolami,“ odhání kritiky šestadvacetiletý Contador. Opakovaný dotaz, jak si vysvětluje, že dokázal překonat letitý rekord Pantaniho a Riise, ale na tiskové konferenci ignoroval a požadoval další otázky.

Už minulý týden vzbudil rozruch Francouz Antoine Vayer, podle něhož Contadorova výkonnost (VO2max) dosáhla úrovně 99,5 ml/kg/min. Sportovci ve vrcholné formě dosahují hodnot mezi 70 a 80, takže Contador by podle Vayerových čísel byl nejvýkonnějším člověkem planety za posledních 15 let.

„Vayer ale nevzal v úvahu řadu proměnných hodnot,“ napsal však na serveru sportsscientists.com profesor Ross Tucker. „I kdybychom ale použili co nejmenší vstupní hodnoty, vyjde Contadorovo V02max kolem 85.“ Ve prospěch Španělovy „normálnosti“ hovoří i vítr, který při stoupání na Verbier vanul jezdcům do zad, a také fakt, že stoupání bylo relativně krátké.

Přesto jeho výkony rozsvěcují červenou kontrolku. Pantani, Riis, Ullrich nebo Armstrong patřili mezi nejtalentovanější jezdce své doby, a ještě si většinou pomáhali dopingem. Na rozdíl od zbytku současného pelotonu by s nimi Contador udržel krok. Pokud je čistý, máme tedy čest s absolutním sportovním fenoménem a Contador je lepší cyklista, než kdy byl třeba Armstrong? Nebo Contador zatím dokáže vyklouznout z dopingové smyčky, která je rok od roku těsnější?Španělovo jméno se objevilo už v souvislosti s dopingovým skandálem „Operace Puerto“. Funkcionáři dospěli k závěru, že omylem.

Contador tak může dál vítězit.

***

Metody, jak poměřit výkony cyklistů VAM Jde o výpočet, jehož výsledek udává počet nastoupaných metrů za hodinu. Contador dosáhl hodnoty 1864 m/h, čímž překonal Riise (1842 m/h, 1996), Pantaniho (1821 m/h, 1995) či Armstronga (1784 m/h, 2004). VO2max Ukazatel aerobní vytrvalosti uvádí výši kyslíku spotřebovanou v mililitrech na kilogram tělesné hmotnosti za minutu. Čím vyšší číslo, tím déle sportovec vydrží v absolutní zátěži.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!