Pátek 12. července 2024, svátek má Bořek
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Preventivní PCR testy zdarma od března zřejmě skončí, zní z ministerstva zdravotnictví

ilustrační snímek foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Od začátku března zřejmě skončí PCR testy zdarma. Hrazeny ze zdravotního pojištění budou už jen pro ty, které určí lékař či hygiena. V úterý to řekl náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic. Nyní mají děti, očkovaní nebo ti, kteří se nemohou nechat očkovat ze zdravotních důvodů nárok až na pět PCR testů měsíčně.
  13:31aktualizováno  18:10

„Pokud bude současný epidemiologický vývoj pokračovat nadále pozitivně, tak k 28. únoru dojde k ukončení proplácení preventivních PCR testů,“ řekl iDNES.cz náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic.

V současné době mají děti, očkovaní lidé nebo ti, kteří se nemohou nechat očkovat ze zdravotních důvodů nárok až na pět PCR testů měsíčně. Právě těchto testů se rušení dotkne nejvíce.

„Lidé se nemusí bát, pokud budou mít příznaky nemoci, tak se nadále mohou obrátit na svého lékaře, který jim vypíše žádanku na PCR test,“ dodal Pavlovic. Ostatní lidé, kteří nepociťují příznaky onemocnění nebo je hygiena nevyhodnotila jako rizikový kontakt, si budou muset test platit.

Krok k normálu

Rozhodnutí bylo s praktickými lékaři konzultováno, řekl předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka. „Myslím, že nás to nějak víc zatěžovat nebude,“ uvedl. Je to podle něj krok k normálnímu stavu, kdy každé vyšetření je indikováno lékařem na základě jeho úvahy o tom, zda mu pomůže s diagnózou.

Šonka čeká, že v březnu už bude situace natolik klidná, že ordinace zvládnou i očkované pacienty s příznaky, kteří teď na test žádanku nepotřebují a chodí rovnou do testovacích center.

Počty provedených testů v současné době podle dat ministerstva zdravotnictví klesají, stejně jako počty jimi pozitivně odhalených případů. Na konci ledna a začátku února bylo i více než 150 tisíc PCR testů denně, v druhém únorovém týdnu číslo kleslo na průměrně 94 tisíc denně.

Preventivních testů je pozitivních 15 procent

Pozitivita diagnostických testů u lidí odeslaných na vyšetření lékařem kvůli příznakům se v minulém týdnu pohybovala nad 40 procent, což podle odborníků znamená, že v populaci je stále vysoká virová nálož.

U epidemiologických testů, na které chodí lidé po rizikových kontaktech, byla pozitivita kolem 20 až 25 procent. U preventivních testů, které by od března ministerstvo chtělo zrušit, je pozitivních v posledních dnech 12 až 15 procent.

Podle dat o denních výsledcích testování bylo v únoru celkem asi 1,2 milionu PCR testů, které odhalily téměř 379 tisíc nakažených. Zhruba třetina z nich byly právě testy preventivní. Část očkovaných lidí na ně ale chodí i přestože mají příznaky a měli by nárok na žádanku od lékaře nebo po kontaktu s nakaženým, kdy nečekají na žádanku od hygieny. Tím mohou být data zkreslená.

Současnou praxi, kdy nečkovaní lidé potřebují pro možnost absolvovat test žádanku lékaře, kritizovali praktičtí lékaři. Denně kvůli tomu vyřizují desítky telefonátů. Někteří lidé podle nich ani příznaky nemají, a přesto žádají test, část očkovaných si nechce vyčerpat svých pět testů zdarma.

Autoři: ,
Témata: PCR Test, Pavlovice

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!