Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Za pátek přibylo přes 17 tisíc nakažených, o 2700 méně než před týdnem. Pozitivita je ale stále vysoká

ilustrační snímek foto: Patrik Uhlíř, MAFRA

V pátek přibylo v Česku 17 659 případů covidu, což je o 2 700 míň než před týdnem. Denní přírůstek nakažených v mezitýdenním srovnání klesl v tomto týdnu potřetí. Přesto zůstává pozitivita testů i nadále vysoká. U lidí s příznaky nemoci se prokáže nákaza u každého třetího. V nemocnicích bylo před víkendem skoro 6 800 pacientů s covidem, z toho 1 052 s těžkým průběhem.
  8:29

Každý den umírá s koronavirem víc než sto lidí. Vyplývá to z aktuálních údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Počet hospitalizovaných byl sice nižší oproti předchozím dnům tohoto týdne, kdy se blížil i 7000, ale o zhruba pět set vyšší než minulý pátek. Zátěž nemocnic, především jednotek intenzivní péče, je enormní. Podle prognóz bude růst i v dalších předvánočních týdnech, i kdyby epidemie začala brzdit.

Mezitýdenní pokles zaznamenaly statistiky v tomto týdnu v úterý a ve čtvrtek, v minulém týdnu v pátek a v sobotu. Počty nově odhalených případů ale zůstávají vysoké, v tomto týdnu dvakrát překročily 21 tisíc.

Denní přírůstky

Novým koronavirem se v Česku od loňského března prokazatelně nakazilo skoro 2,23 milionu lidí, z nich 33 576 zemřelo. Od poloviny listopadu umírá s covidem kolem stovky pacientů denně. Za tuto středu statistiky evidují 134 zemřelých s potvrzenou nákazou, nejvíc od začátku dubna. Za pátek je ve statistikách zatím 53 úmrtí, zpětně se ale údaje zpravidla navyšují.

Vláda schválila povinné očkování

Cestou z epidemie je podle politiků a odborníků očkování. Zmírnit zátěž nemocnic může i posilující dávka vakcíny, pro kterou si v Česku přišel už milion lidí. Nárok na ni mají lidé půl roku po ukončené vakcinaci, lidé nad 60 let a chronicky nemocní už po pěti měsících. O ledna se platnost očkovacích certifikátů proti covidu zkrátí na devět měsíců a pro prodloužení bude nutné se znovu očkovat.

V poslední době počty rozdaných dávek stoupají, většina připadá právě na posilující dávky. V pátek zdravotníci aplikovali přes 93,5 tisíc dávek vakcíny, zhruba o 22,7 tisíc víc než před týdnem, z nich bylo asi 72 tisíc posilujících. 

Dosud zdravotníci podali od konce loňského prosince bezmála 13,8 milionu dávek, dokončené očkování má v zemi s 10,7 miliony obyvatel okolo 6,4 milionu lidí. Očkovat se mohou zájemci od 12 let, v polovině prosince se otevře registrace i pro děti od pěti do 11 let.

V pátek se vláda kvůli zhoršující se situaci rozhodla pro další razantní krok - schválila povinné očkování pro lidi starší 60 let a některé vybrané profese, mezi něž patří zdravotníci, policisté a další.

Nyní Ministerstvo zdravotnictví připravuje vyhlášku o povinném očkování proti covidu. Ve Sbírce zákonů by měla vyjít příští týden, uvedl šéf resortu Adam Vojtěch. V platnost by povinnost měla vejít v březnu 2022, budoucí vláda jej však může ještě upravit, případně i zrušit.

O situaci v nemocnicích se mluvilo v pořadu Rozstřel (3. 12. 2021):

Češi jsou mezi sousedy nejhorší

Incidenční číslo k sobotě podruhé za sebou kleslo, na 100 tisíc obyvatel za posledních sedm dní nyní připadá 1100 případů koronaviru, předchozí den činilo 1135. Pokud jde ale o srovnání za posledních čtrnáct dní na 100 tisíc obyvatel, jsou Češi mezi svými sousedy regulérně nejhorší.

Denní přírůstky

Česká republika má ve dvoutýdenní incidenci 2373 nových případů nákazy novým typem koronaviru (před týdnem 2081 případů), takřka stejně jsou na tom východní sousedé Slováci - 2189 případů.

Země Počet případů za uplynulých 14 dní na 100 000 obyvatel Celkový počet případů za uplynulých 14 dní (zaokrouhleno)

Česko2373253900
Slovensko2189118200
Rakousko1762156800
Německo960807400
Polsko847320200
Autoři: ,

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat