Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V pátek testy potvrdily 442 nakažených. Nejvíc případů je na Opavsku či Karlovarsku

Česko

  8:42aktualizováno  9:01
Za pátek v Česku přibylo 442 nově nakažených. Je to o dva nakažené méně než před týdnem. Poprvé po třech dnech klesl počet nakažených pod pět stovek. V nemocnicích je 171 pacientů z toho 31 ve vážném stavu. Číslo R je na hodnotě 1,13.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Patrik Uhlíř, MAFRA

Za pátek laboratoře provedly 27 860 PCR testů z nich bylo pozitivních  1,39 procent. Rovněž bylo provedeno 87 420 antigenních testů, kterých bylo 0,06 procent pozitivních. Vyočkováno bylo 13 738 dávek, asi o 4 tisíce méně než před týdnem. 

Od začátku očkování proti covidu bylo v Česku podáno 11,71 milionu dávek. Plně naočkovaných je necelých 5,9 milionu lidí. Nejvíce nakažených je nyní na Opavsku, Karlovarsku či Vsetínsku.

Od začátku epidemie se nakazilo téměř 1,69 milionu lidí

Počty hospitalizovaných v posledních dnech stoupají, před týdnem leželo s covidem v nemocnicích 116 lidí, ve vážném stavu bylo 15 z nich. Počty ale nejsou tak vysoké jako před rokem. Loni touto dobou vyžadovalo v souvislosti s covidem nemocniční péči kolem 500 pacientů, ve vážném stavu jich bylo zhruba 90.

Od začátku epidemie se v Česku nakazilo téměř 1,69 milionu lidí. Většina se vyléčila, úmrtí s onemocněním covid-19 eviduje ministerstvo zdravotnictví 30 429.

V pátek ministerstvo zdravotnictví informovalo, že neočkovaným se ztíží od pondělí návrat do České republiky z Lotyšska, Rumunska a San Marina, na mapě cestovatele se přesunou z oranžové kategorie do červené. Jednodušší naopak bude návrat z Islandu, Portugalska a Baleárských ostrovů. 

Pro neočkované bude od pondělí obtížnější návrat z Lotyšska či Rumunska

Na základě dat Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ministerstvo zdravotnictví každý týden aktualizuje seznam zemí podle míry rizika nákazy. 

K územím s nízkým rizikem nákazy budou v Evropě patřit Maďarsko, Polsko a Vatikán. Z mimoevropských zemí pak Austrálie, Hongkong, Jižní Korea, Jordánsko, Kanada, Katar, Macao, Nový Zéland, Saúdská Arábie, Singapur a Tchaj-wan. Ze seznamu kvůli horší epidemické situaci vypadne Japonsko.

V oranžové kategorii budou Andorra, Dánsko, Finsko, Island, Itálie, Lucembursko, Malta, Portugalsko, Švédsko a Baleárské ostrovy.

Autoři: ,

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...