Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Političtí protivníci zapomněli na rivalitu. Babiš a Fiala společně podpořili očkování třetí dávkou

Česko

  10:31aktualizováno  11:35
Premiér v demisi Andrej Babiš a jeho nástupce Petr Fiala vystoupili na podporu projektu Naočkujme milion lidí posilující dávkou za týden a pomozme našim zdravotníkům. Organizuje ho iniciativa Lékaři pomáhají Česku, chce tím snížit zatížení nemocnic a jednotek intenzivní péče.

„Epidemie nezná žádné politické bariéry a samozřejmě se týká nás všech. Politika musí jít stranou. Když jde o životy našich spoluobčanů, tak je dobře, že tady spolu stojíme,“ řekl Babiš.

„Čeká nás i očkování dětí, které bude absolutně dobrovolné,“ zdůraznil končící premiér. Při očkování podle něj nejde o žádnou experimentální vakcínu. „Jedině vakcína ochrání životy lidí,“ řekl Babiš. Musíme podle něj pomoci zdravotníkům.

„Máme společný zájem, abychom chránili ohrožené skupiny lidí,“ řekl nový premiér

„Jsou situace, chvíle, kdy je potřeba ukázat společnou vůli a boj s nemocí covid-19 takovou situací nepochybně je,“ řekl lídr koalice Spolu, šéf ODS a nový premiér Petr Fiala.

„Máme společný zájem, abychom chránili ohrožené skupiny lidí, abychom dosáhli toho, že se co nejvíc lidí naočkuje,“ prohlásil Fiala. Je podle něj nesmírně důležité, aby se co nejvíce lidí naočkovalo třetí dávkou proti covidu.

„Já si nesmírně vážím a obdivuji práci lékařů a zdravotníků, kteří dnes s nemocí covid-19 bojují v nesmírně těžkých podmínkách, bojují s ní v první linii,“ řekl také Fiala.

Národ, která vybojoval zlato v Naganu, to zvládne, věří lékař Mounajjed

Spolu s Babišem a Fialou promluvil také zástupce iniciativy doktor Radek Mounajjed. „Nechce se mi věřit, že národ, který vybojoval zlato v Naganu, není schopen takovou věc udělat,“ řekl Mounajjed k cíli naočkovat boosterem, tedy posilující vakcínou, milion lidí za týden.

Počítá se s obnovou velkokapacitních očkovacích center. Babiš oslovil společnost PPF, aby mohlo znovu fungovat centrum v pražské hale O2 Universum.

„Máme nabídku celého patra v obchodním domě Kotva,“ řekl Babiš. Podle Fialy je dobře, že vzrůstá zájem o očkování i zapojení praktických lékařů do očkování proti covidu.

Babiš věc konzultoval s izraelským premiérem. „Třetí dávka je nejdůležitější. Ta skutečně ochrání,“ prohlásil premiér v demisi. „Prosím, pojďte se očkovat,“ vyzval občany. Zopakoval, že kdyby prezident Miloš Zeman nedostal posilující, třetí dávku proti covidu, ležel by nyní kvůli covidu na jednotce intenzivní péče.

Politici ocenili společné vystoupení dvou rivalů

Další politici ocenili, že končící a nový premiér dokázali najít společnou řeč.

„Těžko bychom hledali odlišnější politiky, než je Petr Fiala a Andrej Babiš. My jsme ale před volbami slibovali změnu a odlišná politická kultura spočívá i v tom, že v případě krize zapomenou političtí protivníci na spory a udělají, co je správné. Nechte se prosím naočkovat,“ napsala na Twitteru předsedkyně Sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

„Třetí dávka může významně ulevit přeplněným nemocnicím. Proto je potřeba udělat všechno pro to, aby ji všichni zájemci urychleně dostali. Pracujeme na tom všichni společně,“ uvedl šéf Starostů a nezávislých a kandidát na ministra vnitra Vít Rakušan.

„Tohle strašně rád vidím. Upřímně. Tak to má být!Teď totiž musí spolupráce mezi koalicí a opozicí (bývalou i budoucí) běžet víc, než kdy jindy. Řešení COVIDu se týká všech, a čím širší shoda bude, tím lépe,“ komentoval společnou tiskovou konferenci Fialy a Babiše senátor za hnutí STAN Zdeněk Hraba.

„Když už stojí na jednom pódiu Andrej Babiš a Petr Fiala a shodnou se, něco to znamená! Teď nám jdou tím příkladem. Teď dělají to, po čem jsme přece tak dlouho volali... Nenechávejme je v tom samotné. Zvládnout to můžeme opravdu jedině společně,“ napsal na Twitteru europoslanec za TOP 09 Jiří Pospíšil.

Lékaři pomáhají Česku kladou důraz na posilující dávku očkování. „V Česku máme dnes 2,4 milionu lidí, kteří mohou dostat posilující dávku vakcíny a ještě ji nedostali. Více než dvě třetiny z nich ji podle průzkumů chtějí. Pojďme snížit tlak na nemocnice tím, že je společně okamžitě naočkujeme,“ vyzývají s odkazem na to, že lidé po třetí dávce se díky vysoké imunitě v nemocnicích prakticky nevyskytují.

„Pokud pomocí posilující dávky obnoví milion lidí svou imunitu, a to za jediný týden, naprosto změníme dynamiku epidemie. Odhadujeme, že po týdnu, kdy dávka imunitu obnoví, snížíme počet očkovaných lidí, kteří musejí být hospitalizováni přibližně na polovinu,“ uvádí iniciativa.

Za měsíc od zahájení akce se tak podle Lékařů vyhne hospitalizaci 3 000 lidí a vážnému průběhu téměř 500. Iniciativa je otevřena i prvoočkovaným, ovšem je si vědoma nízkého zájmu. „Nejvíce by pomohlo, kdybychom doočkovali všechny seniory, kteří ještě neobdrželi první dávku očkování. Ale zájem o ni je nedostatečný,“ napsala.

Nyní tak projekt mobilizuje veškerý zdravotnický personál, ambulantní lékaře, zdravotníky a dobrovolníky. „Pokusme se, aby naše zdravotní sestry a lékaři opět nemuseli trávit Vánoce mimo okruh svých blízkých a bez jakéhokoliv odpočinku,“ píše se v prohlášení.

10. listopadu 2021

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat