Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Za nenošení roušky deset tisíc? Svrčinová slibuje tvrdé razie, hygieny nabádala k mnohem vyšším pokutám

Pavla Svrčinová - hlavní hygienička | foto: Stadler JakubMAFRA

Premium
Hygienické stanice chystají dvě větší akce, jejichž účelem bude kontrola dodržování covidových opatření. Podle Martiny Čovbanové z tiskového oddělení ministerstva zdravotnictví jsou plánovány na 4. a 6. listopadu. Konat by se měly po celém Česku. O termínu se rozhodlo v pondělí na poradě hlavní hygieničky Pavly Svrčinové s řediteli krajských hygienických služeb.
aktualizováno 

Na nedostatečné využívání pokut za nedodržování protiepidemických opatření si Svrčinová stěžovala už v pátek. Podle ní některé hygienické stanice své kompetence využívají omezeně, nejsou zvyklé udělovat vyšší pokuty.

Za nenošení roušek v místech, kde je to povinné, se přitom pokuta může vyšplhat až k deseti tisícům korun. Podle Svrčinové však „postihy za porušování opatření nejsou dostatečně vysoké a adekvátní situaci v Česku“.

Na pondělním jednání proto na krajské ředitele apelovala, aby hygienici dávali za porušení mimořádných opatření vyšší pokuty.

Zhorušjící se epidemickou situaci řešil v úterý ráno také Centrální řídící tým. „Stále plati, že nechceme zavádět žádná plošná ochranná opatření, ale zabýváme se důslednějším nastavením pravidel prokazování se OTN. Konkrétní kroky, které reagují na aktuální vývoj, představíme ve středu po jednání vlády,“ řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Přísnější kontroly by se podle Svrčinové měly nést v podobném duchu jako v případě rozsáhlé dopravní akce Kryštof. Hygienické razie mají pokrýt území celého Česka.

Tématem pondělního jednání bylo také sjednocení postupu při nařizování karantén. Některé krajské hygieny nařizovaly v minulosti karanténu lidem telefonátem. Podle rozhodnutí Nejvyššího správního soudu z konce srpna to ale mohou udělat jen řádným rozhodnutím. Lidé, kterých se karanténa týká, by tedy měli dostat písemné rozhodnutí.

Obáváte se ostřejších kontrol hygieniků ve spolupráci s policií?

celkem hlasů: 7508

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00pondělí 25. října 2021. Anketa je uzavřena.

Ne6284
Nezáleží mi na tom886
Ano338

Koronavirová epidemie nyní na podzim sílí. Kromě chladnějšího počasí, které podporuje šíření nachlazení a infekcí a nutí lidi být více ve vyhřívaných uzavřených prostorách, kladou odborníci za vinu jejímu šíření i neukázněnosti lidí co do dodržování hygienických nařízení.

Na jaře byla Svrčinová z neukázněnosti lidí značně rozladěna.  Poměr pochybení byl prý vysoký, proto se už tehdy obrátila na policii, aby hygienikům v kontrolách víc pomáhala.

Provinilců na zahrádkách je podle Svrčinové moc. Pomůže proti nim policie

Akce Kryštof představovaly rozsáhlé kontroly na hlavních silničních tazích. Byly mimořádné délkou trvání a především nasazením sil z celé policie. Dopravně bezpečnostní akce byly zaměřeny na všeobecný dohled nad silničním provozem, kontroloval se alkohol v krvi, překračování rychlosti, technický stav vozidel i způsob jízdy a předjíždění.

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat