Úterý 9. března 2021svátek má Františka 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Covid ‚na koho se nedostalo‘. Nová pomoc od státu má rozlišovat podle poklesu příjmů

Nová pomoc od státu má rozlišovat podle poklesu příjmů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nová pomoc od státu má rozlišovat podle poklesu příjmů | foto: Shutterstock

Hospodářská komora piluje s resorty průmyslu a financí nový dotační program, který podpoří dosud opomíjené podnikatele a provozovny. Kritériem tentokrát nemá být obor podnikání, ale procentuální pokles příjmu.

Prádelny, obchodníci, dodavatelé technologií, hospody bez zaměstnanců, trhovci, servisní služby a mnoho dalších cílenou státní pomocí dosud opominutých oborů se může dočkat kompenzace části nákladů.

Stát nadále trvá na tom, že sanuje koronakrizí postiženým firmám a podnikatelům náklady a nikoliv tržby, jako například v Německu. Z poklesu hodnoty příjmů, respektive tržeb, by však podle informací Lidovky.cz měla vycházet nejen kritéria, podle kterých zájemci dosáhnou na pomoc z nového Covid programu, ale i suma dotace. Krabička poslední záchrany tomu pracovně říkají.

Nový projekt vychází na základě návrhu Hospodářské komory z právě spuštěného programu Covid gastro – uzavřené provozovny a o detailech změn s požehnáním premiéra Andreje Babiše jednají zástupci komory s „vysokými“ představiteli ministerstev průmyslu a financí. Dolaďují nejen parametry, ale i kardinální otázku, kolik to celé bude stát a z jaké kapsy to erární pokladna zaplatí. Jasno má být do příštího týdne.

„Mělo by jít o doplňkový program pro ty, kteří nedosáhnou na stávající podporu. Cílem je identifikovat je s ohledem na pokles tržeb, ale kompenzace by byla nákladového charakteru,“ uvedl Karel Havlíček, šéf resortů dopravy a průmyslu. Právě ministerstvo průmyslu a dopravy bude garantem tohoto Covidu „na které se nedostalo“.

Prázdné obchodní centrum v Brně.
Zavřené obchody a restaurace v obchodním centru Futurum v Brně

Prvotní návrh Hospodářské komory počítá podle informací Lidovky.cz kromě jiných kritérií (například bezdlužnosti vůči státu) s tím, že by nárok měl podnikatel či firma, kterým poklesly příjmy za čtvrté čtvrtletí 2020 oproti stejnému období 2019 (nebo oproti třetímu čtvrtletí 2020) alespoň o pětinu.

Jedna z variant předpokládá, že vyplácená dotace by se pak určovala podle počtu zaměstnanců na plný úvazek, ale i těch „na dohodu“ či spolupracujících OSVČ. Pravděpodobnější je však kalkulace procentuálním podílem (například 40 procent) z poklesu příjmů. O finální podobě parametrů se teprve jedná. Komora ani ministerstva postup jednání nekomentují.

Viceprezident Hospodářské komory a prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza připomíná, že se jedná o pomoc cíleně jen těm, kteří nedosáhnou na dosavadní státní kompenzace. „Je to spravedlivý a jednoduchý program, postavený bez složité byrokracie na jednom čísle. Pomůže postiženým úplně stejně bez ohledu, v jakém oboru podnikají,“ uvedl bez dalších podrobností Prouza.

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Pacient na plicním ventilátoru. ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Pacient na plicním ventilátoru. ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Pacient na plicním ventilátoru. ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Maminky a babičky vzpomínají na MDŽ: Ve 12 už byli všichni K.O.
Maminky a babičky vzpomínají na MDŽ: Ve 12 už byli všichni K.O.

Rudé karafiáty, bonboniéry a chvála vzorným pracovnicím. Za minulého režimu se Mezinárodní den žen slavil ve velkém – v podnicích, na Hradě i v...