Čtvrtek 13. května 2021svátek má Servác 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Covid ‚na koho se nedostalo‘. Nová pomoc od státu má rozlišovat podle poklesu příjmů

Nová pomoc od státu má rozlišovat podle poklesu příjmů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nová pomoc od státu má rozlišovat podle poklesu příjmů | foto: Shutterstock

Hospodářská komora piluje s resorty průmyslu a financí nový dotační program, který podpoří dosud opomíjené podnikatele a provozovny. Kritériem tentokrát nemá být obor podnikání, ale procentuální pokles příjmu.

Prádelny, obchodníci, dodavatelé technologií, hospody bez zaměstnanců, trhovci, servisní služby a mnoho dalších cílenou státní pomocí dosud opominutých oborů se může dočkat kompenzace části nákladů.

Stát nadále trvá na tom, že sanuje koronakrizí postiženým firmám a podnikatelům náklady a nikoliv tržby, jako například v Německu. Z poklesu hodnoty příjmů, respektive tržeb, by však podle informací Lidovky.cz měla vycházet nejen kritéria, podle kterých zájemci dosáhnou na pomoc z nového Covid programu, ale i suma dotace. Krabička poslední záchrany tomu pracovně říkají.

Nový projekt vychází na základě návrhu Hospodářské komory z právě spuštěného programu Covid gastro – uzavřené provozovny a o detailech změn s požehnáním premiéra Andreje Babiše jednají zástupci komory s „vysokými“ představiteli ministerstev průmyslu a financí. Dolaďují nejen parametry, ale i kardinální otázku, kolik to celé bude stát a z jaké kapsy to erární pokladna zaplatí. Jasno má být do příštího týdne.

„Mělo by jít o doplňkový program pro ty, kteří nedosáhnou na stávající podporu. Cílem je identifikovat je s ohledem na pokles tržeb, ale kompenzace by byla nákladového charakteru,“ uvedl Karel Havlíček, šéf resortů dopravy a průmyslu. Právě ministerstvo průmyslu a dopravy bude garantem tohoto Covidu „na které se nedostalo“.

Prázdné obchodní centrum v Brně.
Zavřené obchody a restaurace v obchodním centru Futurum v Brně

Prvotní návrh Hospodářské komory počítá podle informací Lidovky.cz kromě jiných kritérií (například bezdlužnosti vůči státu) s tím, že by nárok měl podnikatel či firma, kterým poklesly příjmy za čtvrté čtvrtletí 2020 oproti stejnému období 2019 (nebo oproti třetímu čtvrtletí 2020) alespoň o pětinu.

Jedna z variant předpokládá, že vyplácená dotace by se pak určovala podle počtu zaměstnanců na plný úvazek, ale i těch „na dohodu“ či spolupracujících OSVČ. Pravděpodobnější je však kalkulace procentuálním podílem (například 40 procent) z poklesu příjmů. O finální podobě parametrů se teprve jedná. Komora ani ministerstva postup jednání nekomentují.

Viceprezident Hospodářské komory a prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza připomíná, že se jedná o pomoc cíleně jen těm, kteří nedosáhnou na dosavadní státní kompenzace. „Je to spravedlivý a jednoduchý program, postavený bez složité byrokracie na jednom čísle. Pomůže postiženým úplně stejně bez ohledu, v jakém oboru podnikají,“ uvedl bez dalších podrobností Prouza.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Věděli jste, že můžete ovlivnit riziko vzniku alergie vašeho děťátka?
Věděli jste, že můžete ovlivnit riziko vzniku alergie vašeho děťátka?

Alergie je nemoc dnešní doby. V České republice je až 25 % alergických dětí a tento počet pořád stoupá. Lze nějak vzniku alergie předejít?