2. července 2012 19:52 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Za kolaps může Kalousek, hřímal Sobotka. Chce jeho hlavu

Ministr financí Miroslav Kalousek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Miroslav Kalousek | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA ČSSD vypočítala seznam pochybení ministra financí Miroslava Kalouska. Podle socialistů Kalousek nepřípustně ovlivňoval práci policie, selhala jeho strategie záchrany rozpočtu zvyšováním daně z přidané hodnoty a je odpovědný za kolaps čerpání peněz z Evropské unie.

Premiér Petr Nečas by jej ze všech tří těchto důvodů měl co nejrychleji odvolat z vlády, řekl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

PŘEČTĚTE SI:


"Je evidentní, že ministrovi financí a celé vládě se rozpočet rozpadá pod rukama," prohlásil Sobotka. Připomněl, že po prvním pololetí letošního roku je schodek rozpočtu stejný, jako byl ve stejné době v loňském roce, a je tedy pravděpodobné, že na konci roku se opět bude blížit 140 miliardám korun. Vláda chtěla letos dosáhnout schodku 105 miliard.

Schodek státního rozpočtu ke konci června podle ministerstva financí klesl na 71,7 miliardy korun z květnových 79 miliard korun. Loni v červnu rozpočet vykázal deficit 62,9 miliardy korun, výsledek je však v meziročním srovnání zkreslen o více než deset miliard korun v neprospěch letošního roku.

Kalousek zjevně selhal, tvrdí Sobotka

Podle Sobotky je tak zjevné, že selhala Kalouskova strategie zvyšování DPH, jejíž výnos se měl letos zvednout o 15 procent. Ve skutečnosti je o tři procenta nižší, upozornil předseda ČSSD.

Kalousek je také podle opoziční strany odpovědný za kolaps čerpání evropských peněz. Kontroloři z Evropského účetního dvora podle něho upozorňují, že systém kontroly čerpání prostředků z EU není schopný případné zneužívání či špatné postupy ani odhalit. "Špatné nastavení kontrolního mechanismu je zásadní chybou," zdůraznil Sobotka.

Bohuslav Sobotka komentuje práci ministra financí Miroslava Kalouska.

Bohuslav Sobotka komentuje práci ministra financí Miroslava Kalouska.

ČSSD vadí také to, že Kalousek volal vyšetřovateli nákupu letadel CASA pro českou armádu. Nečas s ním chce o této věci hovořit. Podle Sobotky však už měl konat stejně, jako když minulý týden rychle odvolal ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS), a Kalouska se zbavit. Jeho postup by totiž mohl být špatným příkladem pro vyšetřované lidi ve významných pozicích, že se mohou pokusit svůj případ ovlivnit.

Sociální demokraté však podle svého předsedy nyní nebudou v Poslanecké sněmovně vyvolávat další hlasování o vyslovení nedůvěry koaličnímu kabinetu. Podle Sobotky totiž nyní nemá opozice dost hlasů, aby mohla uspět. "Budeme se snažit koalici rozbít," uvedl předseda ČSSD a jako možný nástroj zmínil vládní návrh zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi, kde hrozí možný konflikt mezi koaličními stranami.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Podle ČSSD budou ale pro oslabení vlády důležité především říjnové krajské a senátní volby, které by se podle představy opoziční strany měly stát "referendem o vládě Petra Nečase".

ČTK, Lidovky.cz

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?