Sobota 31. října 2020svátek má Štěpánka 13 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

ČSSD chce nový sociální plán: vyšší platy učitelů a zdravotníků i levnější léky

Bohuslav Sobotka vystoupil 9. dubna v Praze na zasedání Ústředního výkonného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bohuslav Sobotka vystoupil 9. dubna v Praze na zasedání Ústředního výkonného... | foto: ČTK

PRAHA ČSSD navrhne koaličním partnerům, aby se tarifní platy pracovníků ve školství a zdravotnictví v příštím roce zvýšily o deset procent a platy ostatních zaměstnanců veřejného sektoru o pět procent. Předseda strany a premiér Bohuslav Sobotka to v sobotu uvedl na tiskové konferenci po zasedání Ústředního výkonného výboru ČSSD.

Sociální demokracie chce v rámci koalice hledat dohodu o růstu platů ve veřejném sektoru ještě předtím, než bude vláda hlasovat o konvergenčním programu, který do značné míry určí parametry státního rozpočtu na příští rok.

„Chtěli bychom, aby se platy zaměstnanců veřejného sektoru zvýšily od 1. ledna 2017 o pět procent. Současně chceme navrhnout, aby u dvou kategorií zaměstnanců, kde jsou pro to prioritní důvody, došlo k růstu vyššímu,“ popsal Sobotka. Desetiprocentní zvýšení tarifních platů by se podle něj mělo týkat lékařů a zdravotních sester i všech zaměstnanců ve školství.

„Výborná čísla státního rozpočtu za loňský rok a za první čtvrtletí letošního roku nám umožňují, abychom se o příjmy podělili i s těmi zaměstnanci veřejného sektoru, kteří jsou pro všechny občany velmi důležití,“ prohlásil. Zvýšení platů učitelů i nepedagogických pracovníků minimálně o 10 procent požadují i školské odbory, podle dřívějších informací by to stát včetně odvodů stálo zhruba osm miliard korun. Sobotka podotkl, že i Evropská komise upozornila na to, že profese učitele je v ČR výrazně podhodnocena.

Podceněná zaměstnání, shoduje se EU s ČSSD. Babiš je proti

Totéž se podle něj týká i zdravotnictví. Připomněl, že ČR bojuje s nedostatkem zdravotních sester a s konkurencí německého zdravotnictví zejména v pohraničí. „Současně bude sociální demokracie požadovat, aby se v příštím roce zvýšila platba za státní pojištěnce. Tím pádem bychom v systému zdravotního pojištění mohli mít dostatek prostředků na to, aby se tarifní platy sester a lékařů zvýšily o deset procent,“ řekl. Požadavky na růst odvodů státu opakovaně zpochybnil ministr financí Andrej Babiš (ANO) s odkazem na „černé díry“. Podle něj se ve zdravotnictví krade a žádné peníze zvenku se do něj přidávat nemají.

K výraznému navýšení plateb do zdravotnictví vyzývají vládu odbory, nemocnice, lékařská komora a pacienti. Sobotka už dříve uvedl, že nedostatek personálu ve zdravotnictví chce řešit i reformou systému vzdělávání lékařů a zdravotních sester. V registru České lékařské komory je 41.700 činných lékařů, z nich přes 2300 pracuje v zahraničí. Nemocnice hledají prostřednictvím inzerátů tisícovku lékařů. Podle komory by nemocnice potřebovaly přijmout kolem 3000 lékařů, pokud by měly začít dodržovat zákoník práce a počty přesčasových hodin.

Rozšíření přídavků na děti či levnější léky seniorům

ČSSD zvažuje také zavedení přídavků na děti i pro rodiny se středními příjmy, výrazné zvýšení financování sportu či levnější léky pro seniory a děti. Podle Bohuslava Sobotky jde o nové programové body, s nimiž ČSSD potenciálně přijde. Nový program sociální demokracie chce strana schválit na sjezdu plánovaném na jaro příštího roku.

Ohledně podpory rodin s dětmi Sobotka poukázal na to, že nárok na dětské přídavky nyní mají vysloveně jen nízkopříjmové rodiny. „Bylo by dobře, kdyby se okruh rozšířil,“ uvedl s tím, že ČSSD bude diskutovat o tom, aby se nárok z kritéria 2,4 násobku životního minima zvýšil na 3,5 násobku.

Strana by také chtěla výrazně zvýšit financování sportu, a to příští rok alespoň o šest miliard korun. Uvažuje o bezplatné podpoře sportovní činnosti ve školních družinách formou bezplatné hodiny pohybu navíc.

Děti by také stejně jako senioři mohly mít nárok na levnější léky. Současný limit 2500 korun, po jehož překročení vrací doplatky na lécích pojišťovna, by se měl podle představy ČSSD snížit u lidí nad 65 let a dětí na 2000 korun ročně, u lidí starších 70 let pak na 1000 korun ročně. „Mohla by to být zajímavá úleva, je to vysoce kontrolovatelné a mířilo by to k lidem, kteří jsou skutečně nemocní,“ konstatoval Sobotka.

Mezi dalšími návrhy je speciální spotřební koš pro seniory u valorizace penzí či uživatelsky vstřícná aplikace České správy sociálního zabezpečení, která by umožnila lidem, aby si svůj nárok na důchod jednoduše spočítali online.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Velké testování s Dr. Oetker! Rozdáváme 250 pudingů různých příchutí
Velké testování s Dr. Oetker! Rozdáváme 250 pudingů různých příchutí

Kdo by neznal pudingy v prášku od Dr. Oetker, který je s láskou vyrábí už od roku 1923. Nyní má padesátka z vás možnost vyzkoušet pět různých...