Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

ČSSD chystá pokuty pro studenty

Česko

  12:41
PRAHA - Sociální demokraté chtějí zavést finanční postihy pro studenty, kteří mají horší prospěch a opakují zkoušky. Počítá s tím Zelená kniha - návrh změn, pro případ, že ČSSD vyhraje volby. Zatímco třicetikorunový regulační poplatek ve zdravotnictví považuje strana za asociální, studenti by si podle jejího návrhu měli připlatit. Například za každé opakování zkoušky 200 Kč. O školné se však prý rozhodně nejedná.
Po volebním vítězství socialistů si mnozí studenti již nebudou moc dovolit neúspěch.

Po volebním vítězství socialistů si mnozí studenti již nebudou moc dovolit neúspěch. foto: Lidové noviny

Zprávu o dokumentu přinesly Hospodářské noviny. Je to vůbec poprvé, co ČSSD připouští, že by vysokoškoláci měli za studium platit. Návrh reformy, která se zabývá i základním a středním školstvím, chce opoziční ČSSD dokončit do roku 2009. 

Strana však rezolutně popírá že by se mělo vlastně mělo jednat o panelatuzační školné. "ČSSD rozhodně nehodlá podporovat či prosazovat zavedení školného", prohlásil dnes předseda strany Jiří Paroubek. Také stínový ministr školství Jiří Havel zdůraznil, že v návrhu takzvané Zelené knihy, se uvažuje o poplatcích, které jsou ale především penalizací, a nikoliv zaváděním plošného školného.

Platit se bude i na základní škole
"Není tomu tak, nikdy tomu tak nebylo a nebude tomu tak v mnoha nejbližších letech," odmítl Paroubek možnost, že by jeho strana o zavedení školného byť i jen uvažovala. Předseda ČSSD zdůraznil, že Zelená kniha, první návrh změn, které ČSSD plánuje pro případ, že vyhraje volby, dosud existuje jen v návrhu. Hotova má být po vnitrostranické diskusi až ve druhé polovině října.

"Chceme zavést penalizační školné. Za opakovanou zkoušku by student mohl platit například 200 korun, za horší prospěch pak 100 korun za semestr. Částku, počet opakování i prospěchový průměr by si určovaly samy školy," řekl novinám stínový ministr školství ČSSD a autor Zelené knihy Jiří Havel.

Podobný systém chtějí sociální demokraté zavést i na středních a základních školách. Tady by studenti museli povinně složit celostátní zkoušky z češtiny, cizího jazyka a matematiky. První termín zkoušky by byl zdarma, za další by už studenti zaplatili.

Cílem poplatků je, aby studenti pocítili, že studium není zdarma. "Nelze pominout výchovný efekt a stimulaci dobrých výsledků studia," píše se v dokumentu.

Podle Havla má penalizační školné pro vysoké školy ještě další výhodu. "Peníze dostanou hned. Ty pokuty ale nejsou vysoké, takže to nevytváří žádnou sociální bariéru," říká Havel. Tu podle něj naopak vytváří takzvané odložené školné, které plánuje současná vláda.

Princip odloženého školného spočívá v tom, že student začne peníze splácet až ve chvíli, kdy si bude vydělávat. Za veřejně prospěšné profese, například za učitele, by část dluhu splácel i stát. V programovém prohlášení se Topolánkova vláda zavázala, že školné do roku 2010 nezavede.
Autor: