"Sněmovna projedná návrh na změnu ústavy, který bude řešit rozpuštění sněmovny, zřejmě ve stavu legislativní nouze. Znamená to, že by mohl být schválen v jednom dni. Novinářům to dnes řekl předseda dolní parlamentní komory Miloslav Vlček (ČSSD).
Volební manažer sociálních demokratů Jaroslav Tvrdík mluvil o případné zmařené investici do volební kampaně. "Jde o částku, která přesahuje sto milionů korun. Nedokážu si představit, že bychom najednou museli naši volební kampaň přerušit. Také si nedokážu představit, že by například voliči v Ostravě zítra přišli na náš chystaný předvolební mítink a my tam nebudeme," řekl Tvrdík.
"Jedeme dál"!
"Naše lídry najdou občané ČR všude tam, kde jsme slíbili," uvedl Tvrdík.
Pokyn pokračovat v kampani dostaly stranické organizace v regionech a ČSSD vydala leták oznamující pokračování v kampani s heslem "Jedeme dál!". Paroubek připomněl, že politické strany už na volby peníze vynaložily a mnoho objednávek provázely zálohové platby. "Pochopitelně, že ty smlouvy, které byly uzavřeny, s nějakým rozhodnutím Ústavního soudu nepočítají," poznamenal.
ČSSD přišla dnes na Hrad s přáním, aby se volby konaly v původně stanoveném termínu 9. a 10. října. Občanská demokratická strana má podobný názor. Podle slov svého předsedy Mirka Topolánka je rovněž pro řešení, aby se Poslanecká sněmovna rozpustila sama a umožnila tím konání předčasných voleb v řádném termínu. "Je to rozhodnutí, které vylučuje reakci Ústavního soudu a my ho tady budeme prosazovat," poznamenal Topolánek.
Prohlášení prezidenta republiky po dnešní schůzce nejvyšších ústavních činitelů a předsedů politických stran zastoupených v parlamentu:Dobrý den, dámy a pánové. Druhou tezí, kterou bych chtěl zdůraznit, je, že jsme byli všichni zaskočeni včerejším rozhodnutím Ústavního soudu. Vesměs převládá názor, že se nesmiřujeme s myšlenkou, že zmizí předčasné volby a my budeme čekat, co se vyvine bez naší aktivity a bez našeho zásahu. To je názor naprosto zřetelný, který mezi námi dominuje. Všichni se budeme maximálně snažit hledat cestu, aby volby proběhly buď v původně navrženém termínu, nebo co nejblíže k tomuto termínu. V tom je společný názor velmi blízký, i když samozřejmě ne stoprocentně identický. Dnes se na Hradě sešly dvě skupiny. Čtyři nejvyšší ústavní činitelé a šest předsedů dominantních parlamentních politických stran. Máme trochu odlišné úkoly, které teď před námi stojí. Parlamentní strany zde zastoupené se dohodly na vytvoření expertní pracovní skupiny, která urychleně během hodin a dnů připraví variantu novely ústavy umožňující uskutečnění celého procesu v čase, tak, jak jsem naznačil. V rámci této schůzky už byli jmenováni i všichni členové expertních skupin. Nejvyšší ústavní činitelé si všimli, že v zákonu o Ústavním soudu je hezká formulace: Ústavní soud nesmí odložit výkon rozhodnutí, je-li to v rozporu s důležitým veřejným zájmem. Čtyři nejvyšší ústavní činitelé mají pocit, že je na nich, aby se odvážili formulovat, co je či není důležitým veřejným zájmem. My jsme přesvědčeni, že v této rozbouřené politické a ekonomické situaci jsou důležitým veřejným zájmem volby uskutečněné v co nejkratším možném termínu. V tomto duchu připravíme v několika hodinách společné prohlášení prezidenta republiky, předsedy Senátu, předsedy Poslanecké sněmovny a předsedy vlády. Všichni jsme si dali konkrétní úkoly a věřím, že dospějeme k rozumnému výsledku. Před tento úkol jsme byli postaveni, je vynucený. Musíme ho řešit díky nečekanému, nestandardnímu a necitlivému rozhodnutí Ústavního soudu. |