Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

ČSSD kritizuje politické vězně

Česko

Zástupce sociálních demokratů nedostal slovo na pietní akci. Jiří Paroubek za to žádá omluvu

PRAHA Uctění památky obětí komunistického režimu v motolském krematoriu mělo v sobotu nečekanou dohru. Zástupci ČSSD Stanislavu Křečkovi údajně nebylo umožněno pronesení projevu. Šéf socialistů Jiří Paroubek požaduje po Konfederaci politických vězňů veřejnou omluvu. Ta to odmítá.

Pozvání na akci dostaly všechny demokratické parlamentní strany. Šéfové poslaneckých klubů ODS Petr Tluchoř a KDU-ČSL Pavel Severa na pietní akci přednesli za své strany projevy. ČSSD nikoliv – a to byl problém. „Zatímco my jsme nesli květiny v ruce, vládní strany poslaly nosiče z řad vojáků hradní stráže. Na rozdíl od nich jsme navíc nemohli přednést žádný projev,“ řekl LN sociálnědemokratický poslanec Křeček. „Není pravda, že bychom jim zakazovali promluvit, je to nesmysl,“ uvedla v reakci předsedkyně konfederace Naděžda Kavalírová. „Ze sociální demokracie přišla informace, že se zúčastní s věncem, bez projevu, proto nebyl zástupce klubu ČSSD Stanislav Křeček vyzván. Snad o tom ani nevěděl, že jeho strana řekla bez projevu,“ prohlásila Kavalírová s tím, že pokud Křeček chtěl něco říct, tak se měl o slovo přihlásit. „Nikdy jsem neslyšel, že by se někdo na smutečním shromáždění uprostřed krematoria hlásil o slovo. Co to je?“ hněval se Křeček.

Podle něj konfederace ukazuje, komu z politických stran fandí. „Samozřejmě že jsme neměli automatické právo na vystoupení. Nic si nevynucujeme. Je ale vidět diskriminační přístup. Je to smutné,“ uvedl poslanec, který je mimo jiné členem Klubu Milady Horákové.

Chování Konfederace politických vězňů okamžitě odsoudil Jiří Paroubek. „Sociální demokracie patřila mezi největší politické soupeře KSČ a sociální demokraté byli pro představitele komunistů doslova třídními nepřáteli. Vyzýváme ty členy Konfederace politických vězňů, kteří s takovými praktikami současného vedení nesouhlasí, aby tento svůj postoj vyjádřili. V opačném případě hrozí totiž privatizace konfederace a její zneužívání k propagaci politických názorů pouze jedné části politického spektra. Proto žádáme od jejího vedení veřejnou omluvu,“ napsal mimo jiné v prohlášení Paroubek. ČSSD podle něj považuje jednání vedení konfederace „za pošlapávání památky nejen pronásledovaných a vězněných sociálních demokratů, ale ve svém důsledku všech obětí komunistického režimu“.

Paroubkův dopis Kavalírovou zaskočil. „Necítím jediný důvod, proč bych se za konfederaci měla omlouvat,“ prohlásila. Podle ní ČSSD před akcí uvedla, že místo šéfa klubu Bohuslava Sobotky přijde poslankyně Gabriela Kalábková, položí květiny a nic víc. „Paní Kalábková se nedostavila, přišel pan Křeček. Přišel někdo jiný, než kdo nám byl oznámen, a žádná jiná informace k nám na ústředí nepřišla,“ sdělila Kavalírová. Podle ní došlo pouze k nedorozumění. „Věřím, že zvítězí zdravý rozum,“ prohlásila.

***

Prohlášení ČSSD Sociální demokracie patřila mezi největší politické soupeře KSČ. Je proto povinna ohradit se proti jednání vedení Konfederace politických vězňů, které zapovědělo představitelům ČSSD promluvit na každoroční akci pokládání věnců. Byli snad z pohledu konfederace sociální demokraté oběťmi komunistického režimu „druhé kategorie“? Proč mohl promluvit zástupce ODS Petr Tluchoř či zástupce KDU-ČSL Pavel Severa, a nikoliv zástupci ČSSD? Vyzýváme ty členy Konfederace politických vězňů, kteří s takovými praktikami nesouhlasí, aby tento svůj názor vyjádřili. V opačném případě hrozí privatizace konfederace a její zneužívání k propagaci názorů pouze jedné části politického spektra. Jiří Paroubek, předseda ČSSD

Autor: