Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ČSSD má problém. Dostávala dary tak, aby je nemusela danit

Česko

  7:31
Lídr jedné z pražských volebních kandidátek ČSSD a zastupitel hlavního města Miroslav Poche přiznal, že dal loni své straně peníze skrytě přes několik členů, kteří pak několikasettisícový sponzorský dar vykázali jako členské příspěvky.

Bohuslav Sobotka ve volebním štábu ČSSD foto:  František Vlček, Lidové noviny

Udělal to prý proto, aby sociální demokracie nemusela platit daně. Píšou to dnešní Hospodářské noviny (HN), podle nichž tak Poche znevěrohodnil hospodaření ČSSD.

Úřadující šéf strany Bohuslav Sobotka to ale odmítá. Z pohledu celkového objemu hospodaření ČSSD jde podle něj o malou částku. "Tohle nemůže zpochybnit naše účetnictví," řekl.

Podle listu Poche o daru mluvil, když se ho redaktoři ptali na odměny, které pobírá za funkci v městské společnosti. "Mezi řečí" prý politik přiznal, že penězi z odměn zčásti obdaroval svou stranu, že jí však peníze nedal jako oficiální sponzorský dar, ale skrytě přes prostředníky. "Já jsem ten dar rozepsal na nějakých deset členů tak, aby se z toho nemusela platit daň. Protože když dám dvě stě tisíc straně, tak ta z toho zaplatí 15 procent daň. Kdežto když to rozepíšu mezi deset svých členů na obvodě a oni zaplatí padesát tisíc jako členský příspěvek, tak se z toho daň neplatí," citují HN Pocheho.

Podle listu se však zbytečně přiznal k úmyslu porušit zákon. Politické strany totiž peníze ze sponzorských darů či členských příspěvků danit nemusejí, píše deník. "Aha. Tak to já žiju už léta v omylu. Tím líp pro mě," reagoval podle HN na tuto informaci Poche.

Podle experta Komory daňových poradců Jiřího Topinky jde ale o porušení zákona o účetnictví. Deník míní, že Poche svým přiznáním "popsal cestu, jak do stran mohou nekontrolovaně proudit peníze".

Bohuslav Sobotka HN řekl, že postup, jaký Poche zvolil, je v rozporu s pravidly sociální demokracie a že nerozumí tomu, proč to udělal. "Náš ústřední tajemník bude pana Pocheho kontaktovat, aby se to z pohledu účetnictví ČSSD dalo do pořádku," prohlásil.

Deník také uvedl, že se teprve ukáže, zda Poche zůstane na kandidátce do komunálních voleb. "Ve čtvrtek s ním chci mluvit," řekl šéf pražské ČSSD Petr Hulínský.

Autor:

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...