1. prosince 2006 12:39 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

ČSSD: Nechceme milosti v kauze IPB

Lubomír Zaorálek na interpelacích. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lubomír Zaorálek na interpelacích. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA  ČSSD vyzvala prezidenta, aby neuděloval milosti lidem v kauze IPB. Stínový ministr zahraničí Lubomír Zaorálek vystupoval proti uzavření smíru s japonskou Nomurou. Označil ho za protiústavní.

Podle něj vláda, která je v demisi, nerespektuje právní řád a rovnost občanů před zákonem. Zaorálek je přesvědčen o tom, že Klaus by udělením milosti "pošlapal právní stát". "Spravedlnost v této zemi nesmí být na prodej," prohlásil. 

Součástí čtvrtečního narovnání sporu s Nomurou je i řešení trestněprávních otázek. Vláda uložila ministru financí Vlastimilu Tlustému,  aby jejím jménem požádal Klause o udělení milosti osobám vyšetřovaným v souvislosti s kauzou. Hrad k tomu zatím pouze uvedl, že žádost bude vyřízena standardním způsobem.

Česká republika a Nomura se dohodly ukončit arbitráže o desítky miliard korun kvůli zkrachovalé Investiční a Poštovní bance a nezahajovat nové spory. ČR by rovněž měla zajistit zastavení všech sporů s Nomurou. Smlouva předpokládá, že se k dohodě připojí i ČSOB, jež zkrachovalou IPB převzala za symbolickou korunu.

Lidovky.cz, ČTK