Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

ČSSD s KSČM prosadila neziskové nemocnice

Česko

  18:21
Praha - Sporný zákon o neziskových nemocnicích, který prezident vetoval, dnes sněmovna hlasy komunistů a sociálních demokratů znovu schválila. Pro návrh hlasovalo 110 ze 173 přítomných poslanců.

Ministr zdravotnictví David Rath. foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

V České republice zřejmě vznikne síť neziskových nemocnic. Sporný návrh příslušného zákona, který prosazovali hlavně sociální demokraté a komunisté, dnes sněmovna znovu schválila. Přehlasovala prezidentské veto, a to hlasy 110 ze 173 přítomných. Kromě poslanců ČSSD a
KSČM hlasovali pro i tři unionisté - Svatopluk Karásek, Petr Kott a Zdeněk Kořistka.

Hlasování předcházela zhruba tříhodinová, místy emotivní rozprava, ve které se oba názorové tábory opět navzájem obviňovaly ze lží a snahy rozkrást či ovládnout veřejné peníze ve zdravotnictví. Podobnou debatu na toto téma poslanci absolvovali již mnohokrát. Norma rozděluje i zdravotníky, kteří se dnes na zákonodárce obrátili s protichůdnými doporučeními, jak hlasovat.

Předloha možná skončí u Ústavního soudu. Její kritici z řad pravicových politiků již dříve uvedli, že pokud ji parlament nakonec schválí, tak se na ústavní soudce obrátí. Občanští demokraté navíc oznámili, že po volbách budou usilovat o zrušení zákona - tak rychle, aby se nestačil v praxi  výrazněji projevit. ČSSD a KSČM dnes před hlasováním o nemocnicích společně prosadily i nový zákoník práce. Rovněž ten prezident Václav Klaus a předtím i pravicově laděný Senát odmítl.

Podle ODS je dnešní hlasování sněmovny o zákonu o neziskových nemocnicích a také o zákoníku práce důkazem toho, že premiér Jiří Paroubek "neumí držet slovo". "Ačkoli vytvořil vládu s KDU-ČSL a US-DEU, ve skutečnosti vládne s komunisty. Podvedl tak nejen prezidenta ČR a Poslaneckou sněmovnu, ale především veřejnost. Dá se věřit člověku, který prokázal, že slovo dané prezidentu republiky pro něj neplatí? Jsme přesvědčeni, že nikoli," uvedla ODS v prohlášení. Sporný zákon o nemocnicích sněmovna poprvé schválila již v únoru. Kritici normy tvrdí, že ohrozí některé nemocnice a pacienty. Její zastánci říkají, že naopak zaručí dostupnou péči.

Předloha počítá v první fázi se vznikem více než 140 veřejných neziskových nemocnic, jejichž péči by hradily zdravotní pojišťovny. Zbývající zařízení by se mohla rozhodnout, zda se z nich "neziskovky" stanou. Nemocnice, které by se přeměnit nechtěly a neměly by smlouvy s pojišťovnami, by ze zdravotního pojištění dostávaly peníze jen za akutní péči. Ostatní zákroky by si lidé museli zaplatit. Podle kritiků normy takovým zařízením prakticky hrozí likvidace. Říkají, že rozhodnutí nemocnic
by nebylo svobodné, ale vynucené. Soudí, že zákon povede ke znárodňování a ohrozí péči o pacienty.

Prezident Václav Klaus mimo jiné uvedl, že norma znamená opuštění principů, jako jsou úcta k soukromému vlastnictví, pluralita vlastnických vztahů a svobodná volba lékaře a zdravotnického zařízení. "Zákon v této své podobě zdravotnictví destabilizuje, zbytečně rozděluje lékaře a další zdravotníky, vyostřuje politickou atmosféru v zemi a zneklidňuje pacienty a celou českou veřejnost," soudí.   

Norma vyvolává ostré spory hlavně mezi ministrem zdravotnictví Davidem Rathem (ČSSD) a politiky ODS. Rath tvrdí, že zákon "zachraňuje síť nemocnic před neřízenou privatizací". Nemocnice začaly na obchodní společnosti převádět kraje, v jejichž čele stojí většinou politici ODS. Podle místopředsedy strany Petra Nečase se hejtmani převáděním na obchodní společnosti snažili vypořádat s tím, že jim stát předal nemocnice s dluhy. ODS Ratha dlouhodobě obviňuje z toho, že se snaží zdravotnictví zcela ovládnout. Ministr říká, že v něm chce jen udělat pořádek. Na zákonu o neziskových nemocnicích se neshodne ani zdravotnická veřejnost. Například zástupci malých nemocnic dnes přišli do sněmovny a vyzvali poslance, aby ho nepřijímali. Naopak reprezentanti Lékařského odborového klubu rovněž přímo v budově dolní komory předlohu znovu podpořili.

Také v dnešní rozpravě padala někdy silná slova. Například občanský demokrat Petr Tluchoř obvinil ČSSD a KSČM z toho, že se deset dnů před volbami snaží "otočit kolo dějin", zavřít desítky nemocnic a desítky tisíc zdravotníků připravit o práci. Zastánci normy ji prý prosazují s "bolševickou zarputilostí" a motivací je podle něj také "mrzký peníz" na straně ministra Ratha a "jeho kumpánů". Lidovec Josef Janeček řekl, že v seznamu nemocnic je i několik faktických chyb. Předseda dolní komory Lubomír Zaorálek (ČSSD) obvinil občanské demokraty z toho, že straší lidi. Působení ODS v krajích má podle něj pro některé nemocnice devastující dopady. "Já jsem s těmi vyděšenými lidmi mluvil," prohlásil.

Rath dnes mimo jiné uvedl, že je jediný, kdo se snaží zavést účinný systém hodnocení kvality péče. Odpovědí mu byl smích z míst, kde seděli jeho oponenti. Řada poslanců citovala z různých dopisů a petic, které podporovaly jejich stanovisko. Sporný zákon mimo jiné předpokládá, že na chod neziskových nemocnic by mělo podstatný vliv ministerstvo zdravotnictví. Po projednání s krajem,
pojišťovnami a odbornými komorami by zařízením stanovilo péči, její rozsah, vybavení i to, z jak velkého území mají pacienty přijímat. Nemocnice budou muset veškeré výnosy investovat zpět do zdravotní péče. Měly by také zveřejňovat údaje o kvalitě péče. Na internetu mají do 15 dnů od uzavření smlouvy na nákup služeb či zboží zveřejnit výsledky zadávacího řízení i všechny nabídky, a to včetně cen.

Návrh zákona leží ve sněmovně od listopadu 2004. Od té doby mnohokrát změnil podobu i okruh lidí, kteří ho podporují. Pod původní verzí byli podepsáni i lidovci, od nynějšího znění se ale důrazně distancovali.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!