Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ČSSD stáhla fotografie odpůrců

Česko

Na Facebooku se do akce Fotka pro Paroubka připojilo již více než 43 tisíc lidí

PRAHA Sociální demokraté ustoupili. Po čtyřech dnech ze svého oficiálního webu stáhli fotografie odpůrců ČSSD pořízené o víkendu při projevu šéfa strany Jiřího Paroubka v Lánech.

Volební manažer strany Jaroslav Tvrdík ve svém včerejším prohlášení uvedl, že ČSSD fotky stáhne až do rozhodnutí Úřadu na ochranu osobních údajů, jehož právníci se v současné době situací zabývají.

Zákon totiž podobné zjišťování oponentů a zveřejňování snímků jejich obličejů zakazuje. „ČSSD do rozhodnutí Úřadu na ochranu osobních údajů stáhne fotografie ze svého webu. Základním předpokladem pro jakoukoliv činnost ČSSD je dodržování Ústavy zákonů ČR. Vyzýváme k tomu druhé a sami v tom chceme jít příkladem,“ uvedl včera Tvrdík.

Na pořizování a archivaci fotografií socialisty poprvé upozornili LN toto pondělí. Během několika málo hodin začali lidé, kterým se podobné praktiky nelíbí, posílat na Paroubkovu elektronickou schránku své vlastní fotografie, „aby mu ušetřili práci“.

Na sociální síti Facebook také vzniklo několik skupin, které vyjadřovaly svůj nesouhlas. Do nejpopulárnější z nich „Fotka pro Paroubka“ se během 24 hodin přihlásilo přes 35 tisíc lidí. Jejich počet navíc neustále roste. Včera již měla přes 43 tisíc členů, z nichž tři a půl tisíce své fotografie předsedovi ČSSD také poslali.

Socialisté podobnou odezvu nečekali. Šéf jejich PR sekce Petr Dimun upozornil, že pouze „napodobili“ praktiky svých politických konkurentů z ODS, kteří vloni zveřejnili snímky demonstrantů, již přišli na akci s názvem „Jachta pro Topola“ před jejich sídlo.

I to se však včera snažili mírnit. „Pořízení fotografií vzniklo v situaci, kdy jsme měli důvodné obavy z napadání našich mítinků a představitelů. V diskusních skupinách na Facebooku se stále opakují výzvy k fyzickému napadání představitelů ČSSD kameny, a dokonce zde hovoří o střílení. Současně jsou v těch samých skupinách rasisticky a xenofobně napadáni představitelé ČSSD a jejich rodinní příslušníci,“ stojí v Tvrdíkově prohlášení.

Podle něj socialisté nedělali nic protiprávního. Nechali si vypracovat i právní rozbor, který zaslali na Úřad pro ochranu osobních údajů. „ČSSD v žádném případě nemá v úmyslu fotografie využívat k tomu, aby osoby na nich zachycené blíže identifikovala, shromažďovala o nich jakékoliv informace či jejich fotografie uchovávala v tematicky zaměřených archivech/složkách. Zdůrazňujeme tedy, že v jednání spočívajícím v pořízení a následném zveřejnění fotografií absentuje jakákoliv systematičnost,“ popírají najatí právníci dřívější prohlášení představitelů strany. Ti totiž hovořili o tom, že snímky z mítinků mají sloužit k tomu, aby se ověřovalo, zda odpůrci na jednotlivých mítincích nejsou titíž lidé.

Bez podrobné archivace a třídění by ale takového efektu dosáhli jen stěží.

***

Focení odpůrců Sobota 6. 3. Při odhalení památníku TGM nechává Jiří Paroubek pořizovat snímky demonstrantů. Všiml si toho fotograf LN. Pondělí 8. 3. ČSSD připouští, že si zakládá archiv odpůrců. První snímky vyvěšuje na webu. Úterý 9. 3. Věcí se začíná zabývat Úřad na ochranu osobních údajů. První člověk posílá Paroubkovi svou fotografii. Středa 10. 3. Na Facebooku vzniká skupina Fotka pro Paroubka. Během dne se do ní přihlásí přes 30 tisíc lidí. Čtvrtek 11. 3. Socialisté ustupují a snímky z webu stahují. Fotka pro Paroubka má přes 43 tisíc členů.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!