Čtvrtek 21. ledna 2021svátek má Běla -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Poslanci odložili jednání o vetu na ‚lex Babiš‘. Zda zákon protlačí, rozhodnou ve středu

Ministr financí Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Andrej Babiš. | foto:  David Neff, MAFRA

PRAHA Téměř všechny sněmovní strany budou hlasovat proti vetu zákona o střetu zájmů. Zástupci ČSSD, KDU-ČSL, ODS, TOP 09, KSČM i Úsvitu to řekli před úterním jednáním Sněmovny, na němž se o vetu prezidenta Miloše Zemana jednalo. Norma má mimo jiné omezit podnikání vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše (ANO). Hnutí ANO zákon odmítá a uvažuje o ústavní stížnosti. Také Zeman avizoval, že se v takovém případě obrátí na Ústavní soud. Sněmovna v úterý ale o novele nehlasovala. Debata bude na návrh ČSSD pokračovat ve středu ráno.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) novinářům řekl, že jeho strana bude hlasovat proti vetu prezidenta. „Očekávám, že se najde dost poslanců, aby mohlo být přehlasováno. Rádi bychom žili v normální zemi, kde platí normální pravidla, kde člen vlády, který má mnoho informací a ovlivňuje pravidla hry, by neměl podnikat a pobírat dotace,“ uvedl.

Hnutí ANO naopak zákon odmítá. „Budu se snažit přesvědčit kolegy ve sněmovně, abychom nepodpořili tento zákon. Abychom udělali zákon nový, který by začal platit až pro nově vzniklou vládu,“ řekl předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek.

Novela o střetu zájmů je účelový právní paskvil „ušitý“ na ministra financí a předsedu hnutí ANO Andreje Babiše, řekl ve Sněmovně Faltýnek.

Hnutí ANO stejně jako Zeman pokládá normu za protiústavní a zřejmě bude postupovat podobně, jak ohlásil prezident. „Předpokládám, že se jako poslanecký klub obrátíme na Ústavní soud,“ řekl Faltýnek. Zákon podle něho sepsaly ČSSD a TOP 09, když Babiš začal ohrožovat ekonomické zájmy tradičních politických stran.

Zákon podpoří KDU-ČSL. „Jsme přesvědčeni, že principiálně je tento návrh správný, potřebný a měl zde být už dávno,“ řekl šéf lidoveckých poslanců Jiří Mihola. Podle něj podobné zákony existují v řadě jiných zemí a Česko je nyní dohání.

„Už dvakrát za sebou Poslanecká sněmovna víc než ústavní většinou dala jasně najevo, že nepovažuje za správné a morální, aby firmy členů vlád pobíraly státní dotace, investiční pobídky a veřejné zakázky,“ řekl novinářům poslanec TOP 09 Martin Plíšek. Vyjádřil přesvědčení, že i ve třetím hlasování zákon podporu získá, TOP 09 podle něj bude hlasovat proti vetu.

Podle Plíška se ministr má věnovat výkonu své funkce, a ne svému podnikání. Podobné úpravy, jako připravovaný zákon, podle něj platí v řadě zemí. Připomněl, že kvůli nástupu do prezidentské funkce se hodlá zbavit svého podnikání i budoucí hlava USA Donald Trump.

TOP 09 bude hlasovat i proti Zemanovu vetu zákona, který má přeřadit noviny a časopisy do desetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty, zatímco nyní se na ně vztahuje patnáctiprocentní sazba. Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek přitom podotkl, že strana podporuje obecné snížení patnáctiprocentní sazby DPH na deset procent.

Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura oznámil, že strana bude hlasovat proti oběma Zemanovým vetům. V případě DPH je jeho zdůvodnění shodné jako má TOP 09. U zákona o střetu zájmů ODS nebude měnit názor, který dala najevo i předchozími hlasováními.

KSČM po prostudování zdůvodnění Zemanova veta nevidí důvod měnit názor a zákon o střetu zájmů znovu podpoří. „Těm, kteří se rozhodli pracovat na dvou frontách, nezbývá, než aby se rozhodli buď pro svůj soukromý prospěch, nebo pro veřejný prospěch,“ řekl předseda strany Vojtěch Filip. Pokud by měl k návrhu výhrady Ústavní soud, komunisté jsou připraveni je zapracovat do novely zákona. Komunisté znovu podpoří i změny sazby DPH pro tisk.

Proti oběma Zemanovým vetům bude hlasovat i Úsvit. „Vzhledem k tomu, že jsme tyto zákony podpořili už předtím, tak se nestalo nic natolik zásadního, co by nás přimělo k tomu, abychom svůj názor změnili,“ řekl poslanec Úsvitu Martin Lank.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Logo britského Národního zdravotnického systému (NHS) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Logo britského Národního zdravotnického systému (NHS) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Logo britského Národního zdravotnického systému (NHS) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Randstad HR Solutions s.r.o.
inženýr/ka do výroby v potravinářství

Randstad HR Solutions s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 45 000 - 45 000 Kč