Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

ČSSD udala Altnera kvůli vydírání

Česko

  14:15
PRAHA - Sociální demokraté pokračují v boji s advokátem Zdeňkem Altnerem. Strana na něho podala trestní oznámení. Podezřívá ho z vydírání. Současně se ČSSD obrátila se stížností na Českou advokátní komoru.

Jiří Paroubek foto: Hynek Glos, Lidové noviny

Právník podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka poškodil dobré jméno klienta, porušil mlčenlivost a jedná nečestně, neboť svůj zájem nadřazuje nad zájem klienta. Svým "naprosto nevhodným a nepřiměřeným chováním" prý snižuje důstojnost advokátského stavu. "Například požadavky na výměnu vedení sociální demokracie, které vznesl v lednu tohoto roku," upřesnil šéf ČSSD.

Paroubek prohlásil, že si advokát nárokuje "nemravné lichvářské" úroky, "fantaskní" smluvní pokutu i doživotní rentu za příjmy z provozu Lidového domu. Větší zásluhy o získání Lidového domu podle něj má právník Pavel Blanický, který ČSSD ve sporu zastupoval dříve.

Altner navíc spolupracoval s dalšími dvěma advokáty. A ti na rozdíl od něj poté, co jim ČSSD za právnické služby zaplatila přes 50 milionů korun, nemají další požadavky, uvedl právník Jaromír Císař.

Z uzavření smlouvy viní Paroubek právě Zemana, který kvůli kauze ohlásil odchod ze strany. Paroubek uvedl, že Zeman podepsal smlouvu bez konzultace s právníky i vedením ČSSD. "Který blbec to podepsal," komentoval Zeman podle svědků později smlouvu, uvedl Paroubek.
Když od Zemana minulý měsíc žádal konzultaci kolem smlouvy, bývalý předseda vůbec nereagoval. "Asi těžko," odpověděl Císař na dotaz, zda ČSSD po Zemanovi může něco vymáhat. Smlouva se totiž podepisovala před deseti lety, dodal. Zeman tvrdí, že za trestním oznámením, které na něj v kauze Lidového domu podal Jaroslav Novák zvaný Večerníček, stojí Paroubek. Nynější předseda ČSSD jeho tvrzení označil za nesmyslné a lživé. Dokonce zvažuje, že kvůli tomu na Zemana podá trestní oznámení.

I přes vzájemná trestní oznámení a žaloby chce ČSSD spor s Altnerem uzavřít dohodou. I proto složila do soudní úschovy 93 milionů korun. Chce tím podle Paroubka dokázat, že není v platební neschopnosti, a navíc že má vůli se dohodnout. Hlavní manažer strany Jiří Havlíček uvedl, že částku si ČSSD půjčila od společnosti Cíl, kterou stoprocentně vlastní.
Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!