Pátek 26. února 2021svátek má Dorota 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

ČSSD věděla o činnosti Mrštiny už před 9 lety

Miloslav Mrština, náchodský podnikatel a člen ČSSD. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloslav Mrština, náchodský podnikatel a člen ČSSD. | foto: ČTK

PRAHA ČSSD věděla o aktivitách Miloslava Mrštiny už před devíti lety, kdy se ve straně objevila zvuková kazeta s výpovědí člena náchodské galerky dokazující, že se politik angažoval v chodu nevěstince v hotelu Vyhlídka v Náchodě. Člen galerky na kazetě popsal, co pro Mrštinu dělal a jak údajný nevěstinec fungoval.

Současně ale existuje notářsky ověřené prohlášení, v němž tento člen galerky své původní svědectví odvolává a tvrdí, že mu někteří regionální politici ČSSD z Hradecka slíbili za smyšlenou výpověď peníze. O kauze informovala Mladá fronta Dnes, která má zvukovou nahrávku k dispozici.

Kazetu měl nahrát na diktafon člen krajského výkonného výboru a zastupitel za ČSSD v Hradci Králové Jiří Nosek. Tento funkcionář tvrdí, že ho zkontaktoval člen galerky Miroslav J., jehož vyjádření o Mrštinovi Nosek s vědomím Miroslava J. nahrál.

Muž na nahrávce o Mrštinovi říká: "Volal, jestli bych mu nepomohl, že mu utekly nějaké dvě Polky." Od Mrštiny prý dostal i jejich fotografii. Později mu Mrština zavolal, že Polky jsou v Hradci a že tam s ním má pro ně dojet.

Na další části kazety prý Miroslav J. popsal fungování nevěstince na Vyhlídce. "Všechny peníze, které zákazníci platí na baru. On si je nechává. A jednou za týden nebo za čtrnáct dní děvčata vyplácí. Dává jim z tržby 40 procent a 60 procent si nechává sám," řekl o Mrštinovi, jehož popsal jako mafiána a vyděrače, který mimo jiné obchodoval s bílým masem.

Mrština chtěl podle nahrávky "zatočit s Náchodem"
Miroslav J. rovněž vypověděl, že mu Mrština ukazoval, že v některých pokojích má skryté kamery. Dění na pokojích prý rovněž nahrával na video.

"Když jsem se ho zeptal, proč to dělá, tak mi odpověděl, že chce jít do politiky a že se mu to bude hodit a že ještě s Náchodem zatočí," citoval údajný Mrštinův výrok Miroslav J. Podle něj Mrština využíval natočené materiály k vydírání.

Miroslav J. na tehdejší nahrávce říká, že chce, aby se s jeho vyjádřením seznámilo předsednictvo a vedení ČSSD. Nosek podle Mladé fronty Dnes uvedl, že na Mrštinu podal trestní oznámení a kopii nahrávky údajně předal policii. Originál přehrál krajskému vedení. Dnešní šéfka hradecké ČSSD Hana Orgoníková si prý z obsahu nic nepamatuje a nepamatuje si ani to, zda kazetu vůbec slyšela.

Výpověď se prý dostala až ke Grossovi
Kazeta se pak  dostala až k tehdejšímu náměstkovi ministra vnitra Stanislava Grosse Petru Iblovi, který ale odmítl říci, co s ní udělal.

Mrština prý přiznal, že Miroslava J. zná. Říká ale, že za kompromitujícím materiálem ve skutečnosti stojí Orgoníková, která s Noskem zaplatila zločince, aby proti němu vypovídal. Pak prý využila svého vlivu a předala výpověď Grossovi. Ten to ale popírá.

"Já jsem nikdy nic neviděl ani neslyšel," řekl Gross. Mrština říká, že kazetu tehdy mělo i předsednictvo strany. Její tehdejší šéf Vladimír Špidla mu ale prý napsal, ať to řeší podle stranických stanov. Orgoníková označila tvrzení Mrštiny za nepravdivé.

Obvinění, že si falešný kompromitující materiál proti němu objednala Orgoníková s Noskem, opírá Mrština o notářsky ověřené prohlášení. V něm Miroslav J. své původní svědectví odvolává a naopak tvrdí, že mu Nosek s dalšími slíbil za smyšlenou výpověď peníze.

Policie případ odložila
Nejmenovaný policista z protimafiánského útvaru uvedl, že policie brala svědectví Miroslava J. vážně a prověřovala ho, dokud náhle nezměnil výpověď - policista tvrdí, že to bylo na přímý nátlak a zastrašování Mrštiny. Policie pak musela případ odložit.

Mrština, jehož jméno je spojené s kauzou podivných dotací veřejnému domu v Náchodě, slíbil minulý týden grémiu ČSSD, že ze strany odejde do doby, než si své problémy vyřeší. MfD minulý týden též napsala, že Mrština má prý i pochybné lustrační osvědčení. Mrština se rozhodl požádat ministerstvo vnitra o vydání nového.

,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!