Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

ČSSD vsadila na konflikt. A teď čeká na voliče

Události

  11:41
Sociální demokraté budou napjatě sledovat zítřejší počty voličů, kteří se v prvním dni voleb dostaví k urnám. Už z této předběžné „docházky“ totiž budou moci odhadnout, jak asi volby dopadnou.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek a šéf poslanců ČSSD Michal Hašek foto: Michal DoležalČTK

Sociální demokraté jsou totiž tradičně závislí na vysoké volební účasti. Nemají mnoho stabilních voličů. Aby ve volbách uspěli, musí lidi „mobilizovat“. A přesně to také v závěru své letošní kampaně dělají.

Zrušíme, snížíme, omezíme Tématem jejich letošní kampaně je proto útočení na vládu.
Vyjmenovávají věci, které oni zruší či sníží, pokud volby vyhrají: zdravotnické poplatky, privatizace nemocnic, daně z benzinu... Do kampaně navíc strana investovala zatím nejvíc, co kdy jaká partaj do krajských voleb vůbec dala. Mezi první a druhé kolo senátních voleb navíc přichystala další hlasování o vyslovení nedůvěry vlády.

Lidem už ale sociální demokraté neříkají, že toho se krajské volby rozhodně netýkají. Krajští hejtmani takovou moc nemají. Nemohou rušit poplatky nebo snižovat daně u benzinu. To ale ČSSD nevadí. Sociální demokraté, stejně jako ODS či lidovci, totiž hrají o hodně. Stejně jako u ostatních i v ČSSD může neúspěch vyvolat další vnitrostranické pnutí.

Nespokojenci se současným předsedou Jiřím Paroubkem by se jistě ozvali. Sociální demokraté v čele s Milošem Zemanem (který před několika týdny oficiálně sestoupil z Vysočiny, aby se „zatím nevrátil do politiky, ale jen do veřejného života“) na něco podobného čekají.

„Dravců“, kteří čekají na svou příležitost, je hodně. Kromě lidí z regionů, které by mohly letošní krajské volby vyšvihnout nahoru, by se jich jistě mnoho našlo i v samotném ústředí.
Celou kampaň tedy sociální demokraté postavili jako „referendum“ o vládě Mirka Topolánka.
„Volby budou referendum o tom, zda bude vláda pokračovat ve svých takzvaných reformách,“ opakuje Paroubek před americkým náklaďákem na mítincích. Pokud ale v těchto volbách ČSSD neuspěje, ukáže se, že voliče její konfliktní politika zase tolik nezajímá.

Kdo za to může?
Referendum má totiž jednu zásadní nevýhodu: jak jednoduše v něm lidé mohou s jeho vyhlašovatelem souhlasit, tak stejně jednoduše jej mohou odmítnout. A v případě ČSSD to všechno záleží především na volební účasti. Pokud lidé k urnám nepřijdou, volební úspěch sociální demokracie zkrátka nebude podle jejích představ.

Otázkou jen je, kdo za případný neúspěch bude moci tentokrát. Při posledních parlamentních volbách to byl Kubice. Letos si o to přímo říká Kočka. Anebo to budou spíš „aféry ODS, které odradily voliče od voleb“?

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...