19. května 2009 14:13 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

ČSSD vyzvala Václava Havla: Omluvte se

David Rath s Jiřím Paroubkem (vpravo) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Rath s Jiřím Paroubkem (vpravo) | foto: František VlčekČTK

PRAHA Výroky exprezidenta Václava Havla na téma nutnosti růstu automobilového průmyslu nenechaly chladnými šéfa ČSSD Jiřího Paroubka a středočeského hejtmana Davida Ratha. Havel označil za lehce zrůdnou myšlenku, že mladoboleslavská firma Škoda Auto musí vyrábět víc aut kvůli zaměstnanosti, a použil přitom přirovnání s udržováním míst pro pracovníky koncentračních táborů.

Havel by se měl podle sociálnědemokratických politiků omluvit, exprezident tak ale neučiní.

"Omlouvat se Škodovce na výzvu pana Ratha nebudu, protože nemám za co. Rád jí to ale vysvětlím. Na včerejší (pondělní) tiskové konferenci jsem mluvil o tom, že důležitý je smysl výroby a od tohoto smyslu se má teprve odvíjet zaměstnanost. Výroba není čímsi samoúčelným, co tu je jen proto, aby měli lidé co dělat," uvedl v reakci na výzvu Havel. Takové pojetí výroby je podle něj ve svých důsledcích naopak urážlivé pro zaměstnavatele i zaměstnance. Zdůraznil, že šlo o teoretickou úvahu, v níž padl název automobilky zcela nahodile. "Mohl jsem ji ilustrovat na příkladu jakékoli jiného podniku. Za titulky v novinách ovšem zodpovědnost nenesu," uvedl.

Rath: Na Škodovku bychom měli být hrdí
Havel, který veřejně před nadcházejícími volbami do Evropského parlamentu podpořil Stranu zelených, je podle Paroubka touto stranou zneužíván. Havla si prý Paroubek váží za jeho "bývalý mravní kredit". Setrvání předsedy zelených Martina Bursíka a místopředsedkyně Kateřiny Jacques v české politice ale nestojí za ztrátu mravního kreditu bývalého prezidenta, uzavřel.

"Vnímám nešťastná slova Václava Havla jako políček zaměstnancům a jejich rodinám, neboť přirovnat jejich práci k dozorcům koncentráku a věznitelům je obrovské přestřelení. Na takto významný podnik bychom měli být spíše hrdi, než jej srovnávat s továrnami na smrt a lidské utrpení," uvedl Rath.

Dodal, že chápe, že Havel chtěl upozornit na nebezpečí postmoderní doby, kdy se cílem veškerého podnikatelského snažení stal neustálý růst výroby a zisků majitelů bez ohledu na to, co negativního to s sebou přináší.

Ale tento celosvětový problém nelze podle Ratha v žádném případě řešit urážkou jednoho výrobce automobilů z mnoha set, které na světě existují. "Takovým útokem můžete maximálně poškodit jednu, pro náš kraj významnou firmu, jejíž místo v globální ekonomice okamžitě vyplní někdo jiný," uvedl hejtman.

Havel výrok pronesl na tiskové konferenci Strany zelených. Uvedl, že velkým stranám, ODS a ČSSD, jde někdy pouze o stálý ekonomický růst, a to bez ohledu na všechno ostatní. "Obul" se také do automobilového průmyslu a toho, jak lidé zacházejí s krajinou.

Bývalý prezident před technokratickou politikou soustředěnou výhradně na růst varoval již v minulosti. "Nikdo ze současných politických stran, a to ani ze Strany zelených, která je mi nejbližší, nevysloví otázku, proč má neustále růst průmyslová výroba a podobně, když je nás pořád stejně," řekl například loni v listopadu.

Lidovky.cz