Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

CSU ve volbách drtivě propadla

Česko

Bavorská konzervativní CSU poprvé za 46 let ztratila absolutní většinu v zemském sněmu

MNICHOV O včerejším hlasování do bavorského zemského sněmu se mluvilo jako o nejnapínavějším za několik desítek let. Čekalo se totiž, jak zásadní tyto volby budou pro dosavadní vůdčí stranu – Křesťanskosociální unii (CSU). A veškeré prognózy se potvrdily. Podle prvních předběžných výsledků totiž konzervativní CSU ve volbách drtivě propadla. Získala totiž jen 43 procent hlasů.

Ještě před pěti lety ji přitom voliči podpořili 60,7 procenta hlasů, měla tak dvě třetiny ze 180 křesel a tím i absolutní většinu mandátů v bavorském sněmu. „Všichni jsme věděli, že nemůžeme zopakovat výsledek z posledních voleb, ale že budou ztráty takové, to jsme nečekali,“ uvedl v první reakci poslanec CSU ve Spolkovém sněmu Hans-Peter Uhl.

Pozici druhé nejsilnější strany Bavorska včera potvrdila sociálnědemokratická strana (SPD) předpokládaným ziskem 19 procent hlasů. Do zemského sněmu se dostali zelení (9,5 procenta), poprvé po 14 letech liberální Svobodná demokratická strana (FDP) a nové uskupení Svobodní voliči.

Výsledky hlasování jsou pro Křesťanskosociální unii o to větší ranou i proto, že měla většinu v regionálním parlamentu vždy již od roku 1962. Voliči v této největší spolkové zemi Německa se ale rozhodli tuto vítěznou éru ukončit. A CSU tak nezbude po mnoha letech nic jiného než vytvořit koalici s některou z dalších stran.

Kam zmizela popularita CSU, která k Bavorsku neodmyslitelně patřila stejně jako například typické kožené kalhoty či oblíbené pivo? Podle analytiků existuje několik důvodů. Tím prvním jsou osobnosti bavorského premiéra Günthera Becksteina a vůdce strany Erwina Hubera. Oba dva totiž nejsou ve spolkové zemi příliš populární. Stranu ale poškodily i miliardové ztráty zemské banky BayernLB a také lavírování kolem protikuřáckého zákona. Navíc se diferencuje i bavorská společnost, do prosperujícího regionu přichází mnoho lidí z jiných částí Německa. A v neposlední řadě CSU unikají i mladí voliči, kteří se stále častěji zajímají spíše o internet než o chození do kostela a strana s nimi nestíhá držet krok.

Autor: