Sobota 4. února 2023, svátek má Jarmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ČT chce řídit 19 zájemců

Česko

O místo ředitele České televize na dalších šest let se s Jiřím Janečkem utkají i jeho předchůdci a bývalí kolegové. PRAHA Nadcházející volba nového ředitele veřejnoprávní televize slibuje souboj idejí hned několika televizních profesionálů. V seznamu kandidátů totiž figuruje řada bývalých či současných vrcholných manažerů různých stanic.

Šestileté funkční období dosavadního ředitele Jiřího Janečka končí v polovině července. Janeček televizi šéfuje od léta 2003, od odchodu Iva Mathého v roce 1998 je tak prvním ředitelem, který velmi pravděpodobně doslouží celý mandát. A rozhodl se kandidovat znova. Proti němu se přitom postaví jak jeho předchůdce, prozatímní ředitel ČT od listopadu 2002 do července 2003 Petr Klimeš (s projektem mu podle serveru Týden.cz pomáhal právě Ivo Mathé a producent Čestmír Kopecký), tak Dušan Chmelíček, jenž Českou televizi vedl od února do prosince 2000.

Po Chmelíčkově odvolání vypukla v ČT krize, v jejímž průběhu se ředitelkou zpravodajství nakrátko stala Jana Bobošíková. Ta bude v červnových volbách obhajovat svůj končící pětiletý mandát europoslankyně a zároveň se hlásí na šéfku televize. „Chtěla bych zrušit financování ČT skrze koncesionářské poplatky, reklamu a získat více peněz z prostředků EU. A také snížit počet zaměstnanců až o dvacet procent,“ řekla Bobošíková Hospodářským novinám. Zúročit zkušenosti z branže chtějí v čele ČT výkonný ředitel hudební TV Óčko Hynek Chudárek, bývalá ředitelka programu Primy Jana Kasalová i někdejší šéf projektu tehdy ještě nevysílající TV Barrandov Radomír Pekárek.

Hlásí se i bývalý zahraniční zpravodaj ČT Jiří Potužník, nyní mluvčí odstupující vlády pro české předsednictví EU.

Zájemců bylo původně dvaadvacet, ne všichni ale splnili formální požadavky.

„Při kontrole zadávací dokumentace jednotlivých přihlášek jsme postupovali s maximální možnou tolerancí k nedostatkům či nepřesnostem. I přes to jsme tři uchazeče museli z výběrového řízení vyřadit,“ řekl po včerejším otevírání obálek za přítomnosti notářky předseda Rady ČT Jiří Baumruk.

***

Kdo se přihlásil

Do výběrového řízení podalo přihlášku 22 lidí, prošlo jich ale jen devatenáct. Jsou to: Luboš Bednář, Jana Bobošíková, Viktor Černoch, Roman Drahoš, Libor Friedel, Dušan Chmelíček, Hynek Chudárek, Jiří Janeček, Jana Kasalová, Petr Klimeš, Radomír Pekárek, Jiří Potužník, Jiří Roupa, Rostislav Senjuk, Jaroslav Soukup, Jiří Svoboda, Stanislav Švambera, Martin Vadas a Stanislav Vaněk. Kvůli formálním nedostatkům v dokumentaci vypadli Lada Fredyová, Ladislav Kvasnička a Ondřej Zamazal.

Zdroj: Rada České televize

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Pronájem bytu 2+1 57 m2
Pronájem bytu 2+1 57 m2

Klostermannova, Plzeň - Jižní Předměstí
11 000 Kč/měsíc