18. prosince 2017 16:36 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Stíhané soudkyni Králové zůstanou trestní kauzy s výjimkou vazebních

Soudkyně Helena Králová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soudkyně Helena Králová | foto: Tomáš CetkovskýMAFRA

PRAHA Obvodní soud pro Prahu 1 nepředá trestní kauzy kárně stíhané soudkyně Heleny Králové jiným soudcům. Výjimku tvoří případy s vazebně stíhanými, které si rozeberou její kolegové. České televizi to v pondělí sdělila místopředsedkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Dana Šindelářová. Znamená to, že se zdrží i projednávání kauzy tzv. trafik pro poslance, v níž čelí obžalobě expremiér Petr Nečas (ODS) a jeho manželka Jana.

„Vazební věci budou předány jiným soudcům. Ostatní případy počkají na rozhodnutí kárného senátu,“ uvedla Šindelářová.

Ministr spravedlnosti Královou v pátek dočasně zprostil výkonu funkce, protože na ni směřují dvě kárné žaloby. První podal ministr kvůli protahování soudních řízení, druhou předseda pražského městského soudu za měnění názorů na odposlechy v kauze trafik. Zatím není zřejmé, kdy o nich Nejvyšší správní soud rozhodne. „Dvě kárné žaloby se budou spojovat do jednoho řízení. Případem by se soud měl zabývat začátkem příštího roku,“ řekla mluvčí soudu Sylva Dostálová.

Šestašedesátiletou Královou bude v kárném řízení hájit advokát Jiří Teryngel. Podle něj má odstavení soudkyně politické pozadí. Vidí za ním snahu zachránit pověst policejního zásahu, který vedl v souvislosti s kauzou trafik k pádu Nečasovy vlády v roce 2013.

Kárný senát Nejvyššího správního soudu může Králové podle závažnosti provinění uložit důtku, snížení platu, odvolání z funkce předsedkyně soudního senátu nebo nejpřísnější odvolání z funkce soudkyně. Toto potrestání pro ni navrhují oba kární žalobci.

ČTK

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na Lidovky.cz