Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

ČT žaluje neplatiče, hrozí jí sankce

Česko

  11:14
PRAHA - Vedení České televize pokračuje v boji s lidmi, kteří neplatí koncesionářské poplatky. Dnes zasílá prvních přibližně tisíc žalob na dlužníky, sankce však hrozí i jí za neoprávněný postup proti neplatičům.

Česká televize - ilustrační foto.

Podle Úřadu bude výše této pokuty a podrobnosti o provinění vůči pravidlům ochrany soukromí známa v pátek, kdy rozhodnutí úřadu nabude právní moci.

"Kontrola skončila, ještě nenabyla právní moci. Shledali jsme jistá provinění v některých bodech," řekl dnes novinářům předseda úřadu na ochranu soukromí Igor Němec. Konkrétnější být zatím nechtěl. Inspektorka úřadu Kamila Bendová už loni v září uvedla, že ČT zřejmě
pochybila ve způsobu, jakým předala pohledávky neplatičů soukromé firmě, která se o vymáhání dlužných poplatků starala. ČT s námitkami úřadu nesouhlasila, podle tehdejšího vyjádření mluvčího Martina Krafla prý postupovala v souladu se zákonem.

Kontrolu ČT kvůli jejímu postupu proti neplatičům televizních poplatků zahájil úřad loni v květnu. Na základě stížností desítek lidí šetřil způsob předávání informací o neplatičích mezi ČT, Českou poštou a společností BSP Lawyer Partners, které veřejnoprávní televize dlužné poplatky odprodala.

ČT plánuje poslat více než deset tisíc žalob
ČT do loňského roku klesal počet koncesionářů, a to o desítky tisíc ročně. Televize se proto rozhodla loni oslovit zhruba 550.000 domácností, které dříve poplatky platily, a poté z nejrůznějších důvodů přestaly. Výsledkem této první vlny upozornění loni v květnu bylo 177.000 nových poplatníků, což při současném poplatku ve výši sto korun činí více než 200 milionů korun ročně.
Autoři: ,