Neděle 5. května 2024, svátek má Klaudie
130 let

Lidovky.cz

„Čtenářům jsme nemohli upřít zpravodajství“

Česko

MÉDIA SE BRÁNÍ

WASHINGTON Britský The Guardian, americký The New York Times, německý Der Spiegel, francouzský Le Monde a španělský El País. Právě tato pětice respektovaných médií získala při nejnovějším úniku na server WikiLeaks přednostně možnost prozkoumat americké tajné diplomatické depeše.

Čtveřice deníků i německý časopis ve svých redakčních komentářích rozhodnutí publikovat citlivé informace z dokumentů obhajovala. „Pokud bychom ignorovali tento materiál, upřeli bychom našim čtenářům pečlivé zpravodajství i analýzu, kterou očekávají, když se informace tohoto druhu dostávají na veřejnost,“ napsal například The New York Times. Dodal, že dokumenty otevřeně ukazují, jakým způsobem se vláda rozhoduje.

Le Monde se zase podle agentur zaštiťoval tím, že obrovský objem informací by mohl být kdykoli tak jako tak zveřejněn. Média shodně prohlašovala, že do publikovaných článků nezahrnula informace, které by mohly představovat ohrožení pro konkrétní osoby. Americký list k tomu podotkl, že vynechal údaje, které by mohly ohrozit „národní bezpečnost“. Opominul prý i zprávy, jež by mohly teroristy dovést k nezabezpečenému jadernému materiálu, na druhou stranu ale neváhal zařadit různá „upřímná“ vyjádření, byť mohla způsobit diplomatické faux pas. Ještě před zveřejněním média své závěry konfrontovala s administrativou prezidenta USA Baracka Obamy, z připomínek však akceptovala jen část.

Zdroj nebyl prozrazen Vzhledem k obrovskému počtu uniklých depeší třeba v německém časopise materiál zpracovávalo v posledních pěti měsících více než 50 lidí. O zdroji informací však WikiLeaks mlží. Server jim dokumenty poskytl bez restrikcí, podmínkou bylo jen to, že společně sladí datum a čas zveřejnění. The Guardian, The New York Times a Der Spiegel z informací WikiLeaks netěžily poprvé, v minulosti již otiskly informace o válkách v Afghánistánu a Iráku.

Autor: