16. prosince 2007 9:46 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Čtvrt milionu za tabák dětem

PRAHA Má to být konec benevolence kontrolních orgánů hlídajících dodržování regulí kontroly prodeje tabáku. Omezování kouření na veřejných místech budou muset brát všichni vážně. Mají učinit přítrž také nedobrovolnému poškozování zdraví nekuřáků pasivním kouřením ve společných prostorách.

Další z asi nekonečné řady pokusů účinně regulovat epidemii kouření chystá poslanec ODS Boris Šťastný. Novela zákona o opatřeních k ochraně před škodami způsobenými tabákovými výrobky, alkoholem a dalšími návykovými látkami, jak se právní norma oficiálně jmenuje, má projít závěrečnými fázemi schvalování na lednové schůzi sněmovny.

Jednou ze zásadních změn má být stanovení pevných sankcí za porušování zákona. Stávající právní norma umožňuje „přihlédnout k okolnostem“ a stanovuje jen horní hranici trestu: do 50 tisíc korun, nebo zákaz až na dva roky pro fyzické osoby a do 500 tisíc korun, nebo dva roky zákazu pro firmy. Hříšník tedy teoreticky může vyjít i bez postihu. Zákon totiž svou dikcí připouští i nulovou sankci.

Podle nového návrhu, který má být do chystané novely zákona doplněn formou pozměňovacího návrhu, by ale každý přistižený při prodeji alkoholu či tabáku nezletilému automaticky „vyfasoval“ pokutu 250 000 korun. Pokud by toto zboží nabízel na akci určené nezletilým, stihl by ho trest 150 000 korun, aniž by musel být přistižen při skutečném prodeji nezletilci.

Padesátitisícová sankce je pak navržena pro všechny ostatní prohřešky proti zákonu (např. prodej napodobenin tabákových výrobků či porušení zákazu kouření) s výjimkou špatného označení provozovny symboly zakazujícími či povolujícími kouření. Tam by byl trest nejnižší - 10 tisíc korun. „Takový systém sankcí bude přesnější a jednodušší,“ soudí Šťastný.
Novela protikuřáckého zákona prošla přes odpor zastánců svobodného přístupu ke kouření prvním čtením ve sněmovně. V polovině ledna má být projednána na zdravotním výboru. Poté by se jí měli poslanci zabývat v dalších čteních na schůzi začínající koncem ledna.