Pátek 21. února 2020svátek má Lenka 5 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Čtvrtina Čechů by ve volbách do europarlamentu volila ANO, říká průzkum

Andrej Babiš (ANO) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš (ANO) | foto: MAFRA - Karel Pešek

PRAHA Čtvrtina Čechů by nyní podle CVVM v eurovolbách volila hnutí ANO. Podpora ČSSD od března klesla na 20 procent, tedy pětinu, pohoršili si i komunisté. TOP 09 by nadále volila desetina voličů. Za nimi by skončily KDU-ČSL a ODS, i když si polepšily. Jiné strany by podle průzkumu, jehož výsledky dnes CVVM zveřejnilo, pětiprocentní hranici nepřekonaly.

Podpora ANO se podle CVVM zvýšila z březnových 24 na 25 procent, zatímco hlasů pro ČSSD ubylo z 23 na 20 procent. TOP 09 si uchovala podporu deseti procent voličů. Za touto trojicí se seřadily KSČM s devíti procenty (od března ztratila dva procentní body), KDU-ČSL s osmi procenty (nárůst o tři procentní body) a ODS se sedmi procenty (nárůst o jeden procentní bod).

Z ostatních stran by šanci získat europoslance měla Strana zelených se čtyřprocentní podporou, která se od března o jeden procentní bod polepšila. Stejně velký úbytek hlasů naopak postihl hnutí Úsvit přímé demokracie, které by mělo podporu jen dvou procent voličů. V tom se výsledky CVVM dosti liší od nedávného volebního modelu společností Herzmann a Data Collect, podle něhož by Úsvit volilo 8,9 procenta lidí a lidovci by naopak dostal méně než čtyři procenta hlasů.

Průzkum CVVM

Průzkum se uskutečnil od 7. do 14. dubna. Zúčastnilo se ho 1027 obyvatel ČR starších 15 let.

Volební účast

Evropských voleb se chce podle CVVM nadále zúčastní pouze třetina voličů, i když ochota jít k volbám se aktuálně snížila z březnových 34 na 32 procent. CVVM také upozornilo na to že deklarovaný účast v průzkumu je nižší než podle šetření z jara 2009, kdy se snižovala na 40 procent. Skutečná účast v českých eurovolbách před pěti lety činila jen 28,2 procenta.

ČTĚTE TAKÉ:

O tom, že se letos budou volit europoslancí, vědělo podle průzkumu 68 procent lidí, Třetina dotázaných se chce rozhodnout podle programu kandidujících stran, 30 procent podle osobností kandidátů, pro 35 procent je důležité obojí. Naopak pouze pro necelou desetinu dotázaných budou při rozhodování hrát hlavní roli unijní témata, zatímco pro 43 procent to jsou domácí témata. Obojí pokládá za stejně důležité 47 procent dotázaných.

,
Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Popularizátor vědy, novinář a pedagog Jan Tůma vynalezl v 60. letech výukový... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

Přivřela oči a doufala v polibek. Manžel ji místo toho shodil ze srázu

Přivřela oči a doufala v polibek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ležela vedle něj a pravidelně oddychovala. Odtáhl se od ní, co mu jen postel dovolila, a otočil se zády. Musí to udělat...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNICKÝ PRACOVNÍK VE VÝROBĚ

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 23 000 - 25 000 Kč