5. června 2019 11:18 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Čtvrtina politických stran neodevzdala úřadu výroční zprávu, hrozí jim vysoká pokuta

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Brno Více než čtvrtina existujících politických stran má neprůhledné hospodaření. Při kontrole finančních zpráv za loňský rok to zjistil Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí. O výsledku kontroly ve středu informoval v tiskové zprávě. Většinou jde o menší neparlamentní subjekty.

Zprávu za hospodaření v loňském roce mělo odevzdat 256 politických stran a hnutí. Úřad i přes urgence ke konci května obdržel pouze 177 úplných a dalších 12 neúplných finančních zpráv. Subjektů, které zprávu nedodaly vůbec, bylo o 19 víc než u finančních zpráv za rok 2017.

„Celkem se jedná o 68 stran a hnutí, které se v případě neodevzdání výroční zprávy vystavily správnímu řízení, ve kterém úřad může uložit sankci až 200 000 Kč. V případě, že tyto subjekty nepředložily ani zprávu za rok 2017, podá náš úřad vládě návrh na pozastavení jejich činnosti,“ uvedl Jiří Navrátil, člen úřadu a koordinátor agendy hospodaření politických stran a hnutí.

Těmto stranám hrozí kromě finančního postihu i pozastavení činnosti, případně rozpuštění. Podle zjištění úřadu jde o menší neparlamentní strany a hnutí. Žádná z nich neměla v loňském roce nárok na státní příspěvek za činnost, jehož výplatu podmiňuje právě předložení výroční zprávy.

„Alarmující je počet stran, které ani po opakovaných urgencích svou zprávu nepředložily. Těchto subjektů je více než čtvrtina z celkového počtu stran a hnutí, které se v ČR účastní politického života,“ dodal Navrátil.

Odevzdání výroční zprávy je podle zákona jednou ze základních povinností každé politické strany nebo hnutí. Zprávy na svém webu zveřejňuje právě Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí, aby jejich prostřednictvím mohla veřejnost kontrolovat financování politického života.

ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!