Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Čtyřfázový trénink

Česko

Oba ukazováčky na každé řadě klávesnice obsluhují každý vždy dvě písmena. Pravým už umíme pohybem mírně vlevo psát „n“, pohybem mírně vpravo si nyní procvičíme písmeno „m“. Ve cvičení 29 nejprve jednotlivě. Doporučujeme začít na ploše stolu, pak na stole zprava doleva, teprve potom na klávesnici zleva i zprava.

Procvičovat nové písmeno nejdříve jednotlivě opisem v běžném pořadí, poté i opisem zprava doleva. Opisovat jednotlivá písmena ale není zrovna zábavné, proto Internetová škola ZAV nabízí další písmenkovou hru.

Hra Houbař Máte-li chuť se v této hře pocvičit, naleznete ji na www.zav.cz /ČR/ I. patro/ZAV hry. Při volbě náročnosti, kterou lze nastavit roletkou vlevo od pojmu Hra, vyhledejte to písmeno, které jste naposledy probrali. Po zvládnutí cvičení 29 kurzu tedy písmeno „m“ nebo „M“.

Při cvičení 30 poprvé vyzkoušíme psát na nejvyšší řadě klávesnice. Obvykle se jí říká číselná. Pravý prostředníček pohybem nahoru o jednu řadu píše „i“, když tento pohyb prodlouží až na číselnou řadu, napíše se „í“.

Cvičení prstolamů Druhá fáze tréninku je technika. Klavíristé se jí obvykle nepotřebují příliš zdržovat. Naopak lidé, kteří nikdy techničtější činnost prsty neprováděli, potřebují vyšší dávky tréninku. Přitom se nabízejí cvičení, při kterých mohou psát prsty nesmírně rychle. Při jiných cvičeních v rámci této tréninkové fáze jde naopak o nácvik klavíristy nepříliš oblíbených etud. Těm trénující na klávesnici říkají „prstolamy“. V případě tohoto cvičení se jedná především o procvičování takových výrazů, při nichž aspoň dvě písmena po sobě píše jeden prst. Vyzkoušíme si to ve cvičení 30.

Rychlá věta Naopak oblíbeným cvičením technické fáze je takzvaná rychlá věta. Jednu z nich nabízí cvičení 31. Vyzkoušejme si ji několikrát na stole. Až se u žádného písmenka nebudeme zdržovat přemýšlením, který prst je má psát, zkusme to naostro. Stopneme si, kolik vteřin nám opis této rychlé věty potrvá. Ale počítáme jenom pokusy, ve kterých nebude jediná chyba! Pokud nám hodinky nebo stopky ukázaly čas delší než jedna minuta, měli bychom vydržet a snažit se rychlou větu dále trénovat. Je dobré při každé hodině výuky s ní začínat jako s rozcvičkou. Světoví mistři mají rychlé věty natrénované tak, že jim na jejich opis stačí 4-6 sekund!

Další dvě části tréninku, tedy důraz na přesnost a koordinaci, probereme příště. Nyní si ještě přidáme písmeno „z“. Pohyb pravého ukazováčku směrem vlevo už máme procvičen z psaní písmena „h“. Podobným pohybem o řadu výše píšeme „z“. Kdo má dlouhé prsty, dokáže všechny čtyři zbývající prsty pravé ruky udržet v jejich základní poloze. Kdo toto nedokáže, měl by udržet na svém místě aspoň pravý malíček, a tím si usnadnit návrat ukazováčku do jeho základního postavení na klávese „J“.

Cvičení 32. Projděte tradičním způsobem, nejdříve na stole, poté na klávesnici. Důležitější než rychlost je vždy nedívat se na ruce, nepomáhat si při psaní očima. Je důležité cvičení opakovat tak dlouho, až se podaří napsat aspoň jedenkrát zcela bez chyby. I když je cvičení delší, za každým slovem stačí udělat mezerník. Předloha se začne na další řádce zobrazovat automaticky. Odřádkování pomocí klávesy ENTER používáme pouze na konci odstavce.

Kurz psaní vedou...

Helena Matoušková Devítinásobná mistryně světa, držitelka světového rekordu v psaní na klávesnici, členka jury Intersteno (pořadatel světových šampionátů), metodička internetové školy ZAV.

Jaroslav Zaviačič Vicemistr světa, viceprezident Intersteno, předseda sdružení Interinfo ČR, bývalý trenér Rakouska, Bavorska, Polska, Lucemburska a Slovenska, současný trenér českého družstva, zakladatel internetové školy ZAV a hlavní tvůrce výukové metody.

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...